بین الملل

متخصصان علوم تجربی باید به علوم انسانی ورود کنند/ این رشته را درجه چندم تلقی نکنیم!

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با آنا: 

متخصصان علوم تجربی باید به علوم انسانی ورود کنند  این رشته را درجه چندم تلقی نکنیم!

یک استاد دانشگاه گفت: کشور‌های جهان لازم دیده اند که علوم تجربی با علوم انسانی ترکیب شود و متخصصان علوم تجربی مانند فیزیک، شیمی و … حتما در علوم انسانی ورود داشته باشند.

علی مطهری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره بی توجهی به رشته علوم انسانی در جامعه اظهار کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که رشته علوم انسانی اهمیت لازم و جایگاه لایق را در کشور ایران ندارد. 

وی افزود: شاید علوم انسانی را جزء علوم درجه چندم تلقی کرده ایم و فکر می‌کنیم علوم تجربی در رتبه بالایی قرار دارد، در حالی که اینگونه نیست و دنیا به این نتیجه رسیده است که نخبگان و استعداد‌های برتر مسیر ادامه تحصیل و تحقیق و پژوهش در حوزه علوم انسانی را انتخاب می‌کنند. 

مطهری تصریح کرد: علوم انسانی شامل مدیریت جامعه می‌شود؛ بنابراین کشور‌های جهان لازم دیده اند که علوم تجربی با علوم انسانی ترکیب شود و متخصصان علوم تجربی مانند فیزیک، شیمی و … حتما در علوم انسانی ورود داشته باشند. 

نماینده ادوار گذشته مجلس ادامه داد: علوم انسانی در ایران را باید به جایگاه واقعی خود برسانیم؛ چرا که در گذشته علوم انسانی، الهیات و امروزه روانشناسی و جامعه شناسی و … در بالاترین رتبه علوم قرار داشتند و ریاضیات جایگاه دوم و علوم طبیعی مانند فیزیک، شیمی و … رتبه سوم را به خود اختصاص داده بودند. 

مطهری با بیان اینکه باید توجه بیشتری به علوم انسانی داشته باشیم، تاکید کرد: نیازی به تدوین سرفصل دروس برای وحدت حوزه و دانشگاه نیست و باید درک درست خود را تقویت کنیم و مقصود وحدت در هدف است یعنی هدف مشترک داشته باشیم؛ چرا که حوزه‌ها رسالت ایمان مردم را دارند و عهده دار ایمان ملت هستند و دانشگاه‌ها بیشتر عهده دار وضع زندگی مادی مردم و علوم تجربی و ابزار ساز هستند و این ۲ موضوع مکمل هستند و دانشگاه‌ها باید کمک کننده توسعه کشور و ارتقای رفاهی مردم باشند و حوزه‌ها هم ایمان و ایدئولوژی را تعیین کنند؛ بنابراین این ۲ در کنار یکدیگر بسیار موثر هستند.

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا