رژیم‌های کوتاه‌مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی‌خطر است

رژیم‌های کوتاه‌مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی‌خطر است

رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری (VLED) که شامل دریافت کمتر از ۸۰۰ کالری در روز است برای افراد چاقی که قصد کاهش وزن دارند ولی بدن آنها به رژیم‌های معمول و برنامه‌های ورزشی پاسخ نمی‌دهند، تجویز می‌شود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، با وجود این که در رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری برای نوجوانان بسیار دقت می‌شود که آنها تمامی مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنند ولی نگرانی‌هایی در مورد خطرات ناشی از کاهش سریع توده بدن مطرح است. چرا که اطلاعات محدودی در مورد تاثیر رژیم‌های غذایی بسیار کم انرژی بر رشد، سلامت قلب و سلامت روانی افراد وجود دارد. 

با این حال، مطالعه دانشگاه سیدنی نشان داده که چنین نگرانی‌هایی قابل توجیه نیستند. 

در مجموع ۷۱ پسر و ۷۰ دختر مبتلا به چاقی و حداقل یک بیماری مرتبط با آن، مانند فشار خون بالا یا مقاومت در برابر انسولین، در این مطالعه شرکت کردند. آنها در رژیم‌های غذایی چهار هفته‌ای شامل جایگزین‌های وعده‌های غذایی فرموله شده و سبزیجات کم کربوهیدرات مانند بروکلی و گوجه فرنگی قرار گرفتند.

از ۱۴۱ نفری که مطالعه را آغاز کردند، ۱۳۴ نفر آن را تکمیل کردند و طی نزدیک به یک ماه به طور متوسط ۵.۵ کیلوگرم وزن کم کردند. تقریبا همه (۹۵ درصد از آنها) حداقل یک عارضه جانبی داشتند و ۷۰ درصدِ آنها نیز سه عارضه جانبی را تجربه کردند. گرسنگی، خستگی و سردرد شایع‌ترین عوارض جانبی‌ای بود که این نوجوانان با آن مواجه شدند. 

هر چند این نوجوانان تاکید کردند که مواد غذایی محدود و طعم‌های جایگزین برای آنها چندان لذت‌بخش نبوده ولی از میزان کاهش وزن خود خرسند‌اند.

محققان استرالیایی به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری تحت نظارت متخصصان سلامت می‌تواند در کوتاه مدت به صورت ایمن اجرا شود و با وجود عوارض جانبی، در مورد بسیاری از نوجوانان دچار چاقی متوسط تا شدید قابل اجرا است.

دکمه بازگشت به بالا