زیاده روی در مصرف آجیل منجر به افزایش وزن می شود/ مصرف میوه تازه بر میوه خشک ارجحیت دارد

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه زیاده روی در مصرف آجیل منجر به افزایش وزن می شود، تاکید کرد: البته اگر یک وعده آجیل در یک ماه مصرف شود، در افزایش وزن تاثیری نخواهد داشت، اما اگر هر هفته یکی دوبار یا بیشتر مصرف شود، می تواند وزن فرد را زیاد کند.

به گزارش مجله روز، دکتر احمد اسماعیل زاده به مناسبت فرارسیدن عید نوروز، درخصوص تغذیه سالم در این ایام، بیان کرد: یکی از تنقلات رایج در ایام عید، آجیل ها هستند، بنابراین باید توجه شود که زیاده روی در مصرف آجیل توصیه نشده و نباید یک وعده غذایی کامل به مصرف آجیل ها اختصاص داده شود.

زیاده روی در مصرف آجیل منجر به افزایش وزن می شود

وی افزود: آجیل ها چربی بسیار زیادی دارند و چنانچه در مصرف آنها زیاده روی شود، انرژی بیشتر از نیاز بدن را وارد بدن کرده و این امر می تواند در طولانی مدت منجر به افزایش وزن شود.

دکتر اسماعیل زاده تاکید کرد: البته اگر یک وعده آجیل در یک ماه مصرف شود، در افزایش وزن تاثیری نخواهد داشت، اما اگر هر هفته یکی دوبار یا بیشتر مصرف شود، می تواند وزن فرد را زیاد کند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه مغزهای گیاهی حاوی چربی خوب برای سلامت انسان هستند، توصیه می شود که افراد هفته ای حداقل دو وعده غذایی را به مصرف سالاد اختصاص دهند و در تهیه این سالادها از انواع مغزهای گیاهی استفاده کنند، با این روش هم می توان مصرف سبزی های مورد نیاز را در افراد افزایش داد و هم اینکه از مغزهای گیاهی استفاده کرد، ضمن اینکه انرژی وارد شده به بدن نیز در این صورت بسیار کمتر خواهد بود.

توصیه ویژه تغذیه ای به کودکان، سالمندان و افراد دارای رژیم

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه کودکان و سالمندان بهتر است از تمام گروه های غذایی استفاده کنند، افزود: کودکان و سالمندان از مصرف اقلام غذایی ناسالم پرهیز کنند، به ویژه در مورد سالمندان مصرف آجیل های شور و شیرینی ها باید با احتیاط صورت گیرد.

وی افزود: برای هر دو گروه سنی، انجام ورزش و تحرک بدنی در ایام تعطیل توصیه می شود. کودکان نیز بهتر است در مصرف شیرینی ها و آجیل ها زیاده روی نکنند و مطابق نیاز بدن خود از آنها استفاده کنند.

وی گفت: افردی که رژیم های چاقی یا لاغری دارند نیز باید در این ایام رژیم های خود را ادامه دهند و تحرک بدنی در این افراد نیز فراموش نشود و مطابق توصیه متخصص تغذیه خود واحد های غذایی توصیه شده را مصرف کنند.

میوه خشک دارای ارزش غذایی بالا، اما کالری بالایی است

دکتر اسماعیل زاده در خصوص مصرف میوه خشک عنوان کرد: میوه های خشک دارای ارزش غذایی بالایی هستند، هر چند که مصرف میوه های تازه بسیار بهتر از میوه های خشک است، اما جایگزین کردن شیرینی ها و آجیل های شور با میوه های خشک طبیعی از نظر تغذیه ای، کاری پسندیده است.

مصرف میوه تازه بر میوه خشک ارجحیت دارد

بنا براعلام سایت وبدا، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: به دلیل اینکه میوه های خشک آب خود را ازدست داده اند، نسبت به میوه تازه، فرد مقدار بیشتری از میوه خشک را مصرف می کند که در نتیجه منجر به دریافت بیشتر کالری می شود، بنابراین میوه تازه نسبت به میوه خشک از لحاظ فیبر کافی و کالری و احساس سیری در فرد ارجحیت دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا