چرا تنگه هرمز هنوز نقطه توجه جهانی نفت است/ قدرت ایران در کنترل جریان نفت خام

به گزارش گروه اقتصادی بین الملل فانوس فانوس ، بلومبرگ در گزارشی نوشت تنگه هرمز ، آبراه تنگ خلیج فارس ، به احتمال زیاد کمتر از مرکز تنش های جهانی است. یک خط مهم ناوبری که از طریق آن حدود یک سوم روغن حمل شده روی آب عبور می کند ، از نزدیک برای مشاهده علائم تغییر کنترل می شود.

در ژانویه 2021 ، ایران یک نفتکش کره جنوبی را در منطقه توقیف کرد. پیش از این ، ایران تنگه را بسته است ، اما همچنان باز است.

* تنگه هرمز کجاست؟

تنگه هرمز مانند یک V معکوس است و خلیج فارس را با اقیانوس هند متصل می کند. ایران در شمال و امارات متحده عربی و عمان در جنوب است. این تنگه 161 کیلومتر (100 مایل) طول و باریک دارد اکثریت این قسمت 21 مایل عرض دارد بنابراین در هر کدام خط عرض این محموله فقط 2 مایل است.

سطح کم آن باعث می شود کشتی ها در برابر مین های زمینی آسیب پذیر و نزدیک به خشکی باشند.

* روغن این تنگه چیست؟

این تنگه برای تجارت جهانی نفت بسیار ضروری است. طبق گفته بلومبرگ ، در سال 2020 تانکرهای نفتی حدود 12 میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی از طریق عربستان سعودی ، عراق ، کویت و امارات متحده عربی حمل می کردند. این تنگه همچنین برای گاز طبیعی مایع و ال NG چنان حیاتی است که یک چهارم عرضه محصول ، بیش از قطر ، در سال 2020 از تنگه عبور خواهد کرد.

* چی شد؟

نیروهای ایرانی در تاریخ 4 ژانویه یک نفتکش کره ای حامل پتروشیمی ها را از عبور از تنگه به ​​مقصد امارات متحده عربی متوقف کردند.

این گزارش و سایر رسانه ها ادعا می کنند که مصادره مربوط به اختلاف بین تهران و کره بر سر 7 میلیارد دلار دارایی منجمد ایران در کره جنوبی به دلیل تحریم های ایالات متحده است.

“سایر تانکرهای نفتی از جمله نفتکش انگلیسی در تنگه گرفتار شده اند.”استنا امپرودر اواسط سال 2019 ، نیروهای ایرانی همچنین در اوت سال 2020 یک تانکر کوچک نفتی دیگر را در خلیج عمان توقیف کردند و در سال 2019 یک پهپاد جاسوسی ایالات متحده را بر فراز تنگه شلیک کردند.

برخی از شرکت ها به دلایل امنیتی حرکت به طور موقت در عرض تنگه را متوقف کردند.

س: چرا ایران حمل و نقل را متوقف می کند؟

ایالات متحده از سال 2018 با هدف توقف فروش نفت ایران به اقتصاد ایران آسیب رسانده است. با شکستن تنگه ، ایران نشان می دهد که قدرت حمله به ایالات متحده و کنترل نفت خام را دارد.

در عین حال ، هرگونه افزایش قیمت نفت می تواند به جبران از دست دادن درآمد ایران از طریق تحریم ها کمک کند. جو بایدناو به طور ضمنی می گوید که می خواهد از آن برای بهبود روابط ایالات متحده با ایران در دوران ریاست جمهوری خود استفاده کند ، اما تنش بین دو کشور بر سر تحریم ها و ترور یک ژنرال ایرانی در اوایل سال 2020 و همچنین ترور یک دانشمند برجسته هسته ای در اواخر همان سال. اینکه ایران اسرائیل را مقصر می داند بدتر شده است.

جمهوری اسلامی ایران در ژانویه 2021 اعلام کرد که ایالات متحده باید 70 میلیارد دلار غرامت برای تحریم های نفتی ایران بپردازد ، در غیر این صورت با افزایش غنی سازی ایران فعالیت های هسته ای خود را افزایش می دهد. اورانیوم

* آیا ایران تاکنون تنگه هرمز را بسته است؟

ایران هنوز چنین کاری نکرده است. در طول جنگ 1980-88 عراق و ایران ، نیروهای عراقی به یک ترمینال صادرات نفت در جزیره خارک ، شمال غربی تنگه هرمز ، برای تحریک حمله کردند. تلافی ایران.

با اينكه، ایران تلاش نکرد تا تنگه هرمز را ببندد ، اما پس از آن جنگ تانکر بین دو کشور آغاز شد و هر دو طرف به 451 کشتی حمله کردند.

این امر منجر به افزایش چشمگیر هزینه های بیمه نفتکش شد و به افزایش قیمت نفت کمک کرد.

هنگامی که تحریم ها علیه ایران در سال 2011 اعمال شد ، ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد ، اما در نهایت نتوانست این کار را انجام دهد.

بازرگانان نفت نسبت به بستن کامل تنگه در این کشور تردید دارند ، زیرا صادرات نفت ایران را نیز مسدود می کند.

* آیا می توان از این تنگه محافظت کرد؟

در طول جنگ نفت کش ها ، نیروی دریایی ایالات متحده متوسل به کشتی های اسکورت در خلیج فارس شد. در سال 2019 یک ناو هواپیمابر و یک بمب افکن B-52 به منطقه اعزام شدند. در همان سال ، ایالات متحده عملیات گشت زنی مشترکی را با انگلستان ، استرالیا ، بحرین و امارات متحده عربی برای ایجاد امنیت دریایی بین المللی آغاز کرد.

* چه کسی بیشتر به تنگه هرمز وابسته است؟

عربستان بیشتر نفت خود را از طریق تنگه هرمز صادر می کند ، اگرچه می تواند این کار را از طریق خط لوله انتقال نفت 746 مایل در سراسر کشور به یک ترمینال دریای سرخ انجام دهد. امارات متحده عربی همچنین می تواند با ارسال 1.5 میلیون بشکه در روز از طریق خط لوله از میدان های نفتی خود به بندر ، از تنگه عبور کند. فجیره در امتداد خلیج عمان قدم بزنید.

کشورهای عمده تولید کننده نفت اوپک که به صادرات از تنگه هرمز وابسته هستند:

مقداری از نفت عراق نیز ممکن است از بندر تأمین شود سیهان ترکیه از طریق دریا صادر می شود ، اما 85٪ نفت آن از طریق تنگه هرمز منتقل می شود و این امر وابستگی زیادی به این آبراه رایگان دارد.

کویت ، قطر و بحرین چاره دیگری ندارند.

به گزارش فارس ، صادرات نفت عربستان از این طریق بسیار گران و طولانی مدت خواهد بود. از زمان تهدید اول ایران در سال 2011 ، امارات متحده عربی در تکمیل و ارسال نفت از طریق خط لوله موفق نبوده است.

منابع و ماخذ:

  • پوشش خبری بلومبرگ از توقیف یک کشتی کره جنوبی در ایران در ژانویه 2021 و سوار شدن یک تانک کوچک در آگوست سال 2020.
  • در سال 2019 در ماه های مه ، ژوئن و ژوئیه به تانکرهای نفتی در تنگه هرمز و اطراف آن حمله شد.
  • داستان های بلومبرگ در مورد حملات تانکرهای نفتی باعث ایجاد مزاحمت برای صنایع دریایی و بیمه و افزایش حق بیمه برای جنگ می شود.
  • QuickTakes به درگیری بین ایالات متحده و ایران و مسیر نامشخص توافق هسته ای ایران در دوران بایدن اشاره دارد.
  • گزارشی از اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد نقاط ترانزیت نفت در جهان.
  • ستون نظرات بلومبرگ جیمز استاووریدیس در مورد اینکه چگونه تحریکات ایران یک هشدار برای بایدن و بابی غوش در مورد چگونگی یک سال وحشتناک 2020 برای ایران حتی بدتر است.

انتهای پیام /


دکمه بازگشت به بالا