ایرانی کسب و کارتندرستی

چرا تشک طبی سفت است؟

چرا قیمت تشک طبی سفت نسبت به تشک‌های دیگر بیشتر است؟

قیمت تشک بادی طبی سفت به چه چیزهایی بستگی دارد؟ از قیمت تشک طبی سفت چه می‌دانید؟ تشک طبی سفت برای چه افرادی مناسب است؟

متأسفانه امروزه تعداد افرادی که در سنین جوانی دچار بیماری‌هایی مانند کمردرد می‌شوند افزایش پیدا کرده است. بر اساس آمارهای موجود؛ بیش از هشتاد درصد از افراد در سنین سی و پنج تا پنجاه و پنج سالگی حداقل یک‌بار کمردرد را تجربه کرده‌اند. گاهی اوقات مشکلات مربوط به کمر و ستوان فقرات با اصلاح سبک زندگی قابل برطرف شدن هستند. یکی از عواملی که می‌تواند باعث ایجاد کمردرد شود، خوابیدن بر روی تشک‌های غیراستاندارد و خیلی نرم است. این نوع تشک به خوبی نمی‌توانند از کمر حمایت کنند به همین دلیل فرد پس از بیدار شدن از خواب همچنان احساس خستگی می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دلایل بالا بودن قیمت تشک طبی سفت اینتکس بپردازیم و شما را با مزایای استفاده از تشک‌های طبی سفت بیشتر آشنا کنیم؛ پس با میترا مترس همراه شوید.

چرا قیمت تشک طبی سفت نباید شما را از خرید آن منصرف کند؟

 تفاوت تشک‌های طبی با تشک‌های معمولی در میزان سفتی آن‌هاست به نحوی که شما به راحتی و فقط از طریق دست کشیدن بر روی تشک می‌توانید متوجه میزان سفتی آن‌ها را شوید. البته تشک‌های طبی را فقط نمی‌توان از نظر میزان سفتی دسته‌بندی کرد.

با این حال بهتر است بدانید که دلیل نرمی و سفتی تشک‌ها، نوع فوم و فنرهایی است که برای ساخت تشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین لایه رویی تشک نقش مهمی در احساس میزان سفتی تشک دارد. به عنوان مثال تشک‌هایی در بازار وجود دارند که با وجود مواد اولیه باکیفیت به دلیل آن که لایه رویی دارای یک فوم حافظه‌دار است، احساس نرمی و لطافت بیشتری را به شما منتقل می‌کنند در حالی که تمام ویژگی‌های یک سفت را نیز دارند.

در هنگام خوابیدن بر روی تشک‌های طبی سفت، وزن بدن بر روی استخوان‌ها قرار می‌گیرد به همین دلیل فشار بسیار کمتری به عضلات بدن وارد می‌شود. قرار گرفتن فشار بدن بر روی استخوان‌ها به بهبود گردش خون کمک می‌کند. همچنین یکی دیگر از مزایای تشک‌های طبی سفت، کاهش میزان فشار وارد شده بر کمر فردی است که بر روی آن دراز می‌کشد.

در واقع با تقسیم فشار، اکسیژن‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن بهتر انجام می‌شود. یکی از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث کم اهمیت‌تر شدن قیمت تشک طبی سفت شود، این است که تشک‌های سفت برای کسانی که عادت دارند همیشه بر روی پیشت بخوابند مناسب‌تر هستند زیرا هیچ کدام از بخش‌های بدن در هنگام خواب فشار بیشتری را تحمل نخواهد کرد؛ بنابراین آسیبی به کمر وارد نمی‌شود.

تشک‌های طبی سفت چه معایبی دارند؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم قیمت تشک طبی سفت نسبتاً زیاد است؛ بنابراین قبل از خرید این نوع تشک‌ها بهتر است به خوبی درباره مزایا و معایب آن‌ها تحقیق کنید. تشک‌های طبی سفت برای برخی از افرادی که دچار مشکلات خاصی مانند آرتروز یا اسکولیوز هستند مناسب نیستند؛ بنابراین اگر برای بهبود مشکلات کمر و ستون فقراتتان قصد خرید تشک‌های طبی را دارید؛ بهتر است قبل از خرید با پزشکتان در این باره مشورت کنید. علاوه بر این در ابتدا ممکن است خوابید‌ن بر روی تشک‌های طبی سفت قدری دشوار به نظر برسد و شما تا مدتی نتوانید شب‌ها به خوبی بخوابید البته نباید زیاد نگران باشید زیرا به مرور زمان به خوابیدن بر روی این تشک‌ها عادت خواهید کرد.

تشک‌ نرم یا تشک طبی سفت؛ کدام یک برای شما مناسب‌ترند؟

 با توجه به قیمت تشک طبی سفت اگر قصد خرید یک تشک استاندارد و مناسب با وضعیت بدنیتان دارید؛ بهتر است بدانید که کدام نوع تشک برای شما مناسب‌تر است؟ تشک‌های طبی که کمی نرم‌تر هستند برای کسانی مناسب‌اند که عادت دارند به پهلو بخوابند. تشک‌های نرم می‌توانند راحتی بیشتری برای قسمت شانه‌ها و لگن فراهم کنند؛ بنابراین اگر همیشه به سمت پهلو می‌خوابید تشک‌های نرم نیز می‌توانند در میان انتخاب‌های شما جایی داشته باشند اما اگر وزن زیادی داریدف ما به هیچ عنوان خرید تشک‌های نرم را به شما توصیه نمی‌کنیم زیرا این نوع تشک‌ها نمی‌توانند به خوبی از کمر شما حمایت کنند به همین دلیل وزن بالا و فشار بیش از حد به کمر می‌تواند شما را در معرض آسیب‌های جدی قرار بدهد.

همچنین اگر قصد خرید تشک طبی دو نفره دارید بهتر است به سراغ تشک‌های نرم نروید زیرا اگر اختلاف وزنی شما زیاد باشد در هنگام جابه‌جایی، فردی که کنار شما خوابیده است نیز از خواب بیدار می‌شود. این نوع تشک‌ها نمی‌توانند مانع از انتقال لرزش شوند. نکته دیگری که می‌تواند به شما در خرید تشک‌های نرم یا سفت کمک کند، دوام و طول عمر بیشتر تشک‌های طبی سفت است. شاید این طور به نظر برسد که به دلیل قیمت تشک طبی سفت، خرید این نوع تشک‌ها قرون به صرفه نیست در حالی که شما با خرید تشک‌های طبی سفت مدت زمان بیشتری می توانید از آن‌ها استفاده کنید. این تشک‌ها به راحتی خراب نمی‌شوند و در اثر جابه‌جایی یا برخورد ضربه کمتر آسیب می‌بینند.

در هنگام انتخاب تشک طبی سفت باید به چه نکاتی توجه کنید؟

برخی از افراد تنها معیار مدنظرشان قیمت تشک است و ترجیح می‌دهند تشک‌هایی را انتخاب کنند که قیمت ارزانی داشته باشند؛ بنابراین به خاطر قیمت تشک طبی سفت به سراغ خرید این نوع تشک‌ها نمی‌روند در حالی که ممکن است خوابیدن بر روی تشک‌های معمولی یا بسیار نرم باعث تشدید کمردرد آن‌ها شود.

ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر دچار مشکلاتی در ستون فقرات یا کمرتان هستید، خرید تشک‌های طبی را در اولویت قرار دهید در غیر این صورت می توانید با توجه به سلیقه خودتان تشک‌های نرم‌تر را انتخاب و خریداری کنید. نکته دیگری که می‌تواند به شما برای خرید تشک‌های طبی کمک کند، وزن بدنتان است. تشک‌های نرم به هیچ وجه برای افرادی که دچار اضافه وزن‌های شدید هستند مناسب نیستند.

استفاده از تشک‌های طبی برای افرادی که دارای مشکلاتی در قسمت کمر یا ستون فقراتشان هستند بسیار مفید است. این تشک‌ها فشار را به صورت یکنواخت در بخش‌های مختلف بدن پخش می‌کنند؛ بنابراین شما پس از خوابیدن بر روی این تشک‌ها احساس خستگی یا درد نمی‌کنید.

 تشک‌های طبی برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند نیز مفید است. سفت شاید مقداری زیاد باشد اما در عوض کیفیت این نوع تشک‌ها بسیار بالا است به طوری که شما می توانید برای مدت زمان زیادی از آن‌ها استفاده کنید. کیفیت مواد اولیه استفاده شده برای تشک‌های طبی یکی از دلایل افزایش طول عمر این نوع تشک‌ها است.

تفاوت تشک سفت و تشک نرم

انتخاب یک تشک مناسب، انتخابی بسیار تعیین کننده است، زیرا یک تشک راحت، پایه و اساس یک خواب آسوده خواهد بود. هر یک از ما تقریبا یک سوم از عمر خود را بر بستر خواب می‌گذرانیم، به همین دلیل عدم برخورداری از یک خواب راحت بر کل زندگی ما اثر گذار است. خواب شبانه راحت، خستگی را از تن ما به در می‌کند و اثری تعیین کننده بر سلامت و تندرستی ما دارد. به علت تنوع بالای تشک‌های موجود در بازار، انتخابی موفق بین تشک نرم در برابر تشک سفت و سخت، بیش از پیش به هوشمندی بالای خریداران و بررسی دقیق و در نظر گرفتن ملاحظات و ترجیحات شخصی وابسته است.

هر یک از این انواع تشک دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند و به همین دلیل انتخاب تشک مناسب باید با در نظر گرفتن معیارهای هر شخص انجام شود. در ادامه سعی داریم با بیان نکاتی تعیین کننده، انتخاب را برای شما آسان تر کنیم.

عوامل تاثیرگذار بر راحتی یک تشک

فارغ از ترجیحات شخصی، اصلی‌ترین معیار برای خرید تشک راحت و مناسب، حفظ سلامتی ستون فقرات است. ستون فقرات ما به طور طبیعی دارای سه انحنای جزئی است و این انحناهای طبیعی، مخصوصا در زمانی که در حالت درازکش هستید، باید به درستی حفظ شوند.

یک تشک مناسب، بدن شما را در حالتی درست نگه می‌دارد. به بیان دیگر، انحنای طبیعی ستون فقرات شما در حالتی استاندارد حفظ خواهد شد و سر، شانه‌ها، باسن و پاها در یک راستا قرار خواهند گرفت. در هنگام قرار گرفتن بر روی یک تشک مناسب، همانند زمانی که در آب غوطه‌ور هستید، نمی‌بایست هیچگونه فشاری بر بدن شما وارد شود.

به مرور زمان، استفاده از یک تشک متناسب با وزن و عادت خواب شما، به دلیل حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات، به رفع خستگی عضلات، بهبود خواب و همچنین بهبود حالت قرارگیری بدن کمک می‌کند. به همین صورت، استفاده از یک تشک نامناسب منجر به احساس کمر درد در هنگام برخاستن از خواب، مخصوصا در ناحیه پایینی ستون فقرات شده و سلامت خواب شما را مختل می‌سازد.

معایب و مزایای تشک سفت و تشک نرم

آشکارترین و بدیهی‌ترین تفاوت میان این دو نوع تشک، احساس شما در هنگام قرار گرفتن بر روی آن است. یک تشک سفت، در هنگام لمس و یا دراز کشیدن بر روی آن انعطاف کمتری به خرج می‌دهد، اما یک تشک نرم زمانی که تحت فشار قرار گیرد، فشار وارده را به آسانی جذب کرده و فشرده می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که بر اساس حسی که از یک تشک به ما منتقل می‌شود، صرفا نمی‌توان آن را متعلق به دسته تشک‌های نرم و یا سخت دانست، بلکه دسته بندی‌های بسیار مختلفی وجود دارد که مانند یک گستره وسیع، انتخاب‌های بسیار مختلفی را مقابل ما قرار داده و می‌توانیم برای تجربه نمودن یک خواب آسوده، ترکیبی از خواص هر دو نوع تشک سخت و نرم را در یک تشک کنار هم داشته باشیم.

این مسئله به این معناست که دایره گسترده‌ای از انتخاب‌ها روبروی شما قرار گرفته و با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین تشک را برگزینید. سفتی و یا نرمی تشک‌های فنری و طبی، به میزان مقاومت فنر و یا فوم‌های استفاده شده در آن نسبت به فشار وارده بستگی دارد. همچنین تشک‌ها دارای قسمت‌های دیگری مانند لایه رویی هستند که می‌تواند بر حس دریافتی ما از آنها تاثیر بگذارد.

به عنوان نمونه، ترکیب یک رویه فوم حافظه‌دار بر روی یک تشک سخت، با وجود برخورداری از تمامی مختصات یک تشک سخت، می‌تواند حس یک تشک نرم را به شما القا کند. با هر بودجه‌ای، چه کم و چه زیاد، می‌توانید این تشک‌ها را تهیه کنید، اما گاهی نیاز است برای تهیه مناسب‌ترین تشک، بودجه بالاتری اختصاص دهید.

همچنین تشک‌ها دارای قسمت‌های دیگری مانند لایه رویی هستند که می‌تواند بر حس دریافتی ما از آنها تاثیر بگذارد. به عنوان نمونه، ترکیب یک رویه فوم حافظه دار بر روی یک تشک سخت، با وجود برخورداری از تمامی مختصات یک تشک سخت، می‌تواند حس یک تشک نرم را به شما القا کند. با هر بودجه‌ای، چه کم و چه زیاد، می‌توانید این تشک‌ها را تهیه کنید، اما گاهی نیاز است برای تهیه مناسب‌ترین تشک، بودجه بالاتری اختصاص دهید.

منبع: air mattress

دکمه بازگشت به بالا