پوشیدن عبای اسلامی در مدارس فرانسه ممنوع شد

وزیر آموزش فرانسه اعلام کرد که پوشیدن عبای اسلامی برای دختران محجبه در مدارس این کشور ممنوع است.

«گابریل آتال» وزیر آموزش فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که پوشیدن عبای اسلامی برای دختران محجبه در مدارس این کشور ممنوع است.

وی که این سخنان را در جریان مصاحبه با شبکه TF1 مطرح می‌کرد، مدعی شد که عبای اسلامی قوانین سکولار فرانسه در آموزش را نقض می‌کند.

در حالی که تعداد مسلمانان در بسیاری از کشورهای اروپایی روندی فزاینده داشته، اسلام هراسی نیز در این کشورها طی سال های اخیر تشدید یافته است.

ماشین غرب از آغاز هزاره جدید به صورت قابل ملاحظه‌ای بر میزان تبلیغات و تحریک خود علیه اسلام افزوده است. زیرا در طول سالیان متمادی و با توجه به قدرت فزاینده اقتصادی و فکری کشورهای مسلمان و ورود تعداد زیادی از مسلمانان به کشورهای غربی، تلاش برای مخدوش ساختن وجهه آنها ضروری بود.

اسلام‌هراسی، در نتیجه تحولات متعدد در سطح روابط تاریخی بین جهان اسلام و غرب از یک سو و در سطح تحولات معاصر در جوامع اسلامی و کشورهای غربی از سوی دیگر، ایجاد شده است. این اصطلاح از اوایل قرن ۲۰ پدیدار شد اما در عمل، پیش از آن نیز وجود داشت.

فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که اقدامات متعددی را علیه مسلمانان به کار بسته است.

وزیر کشور فرانسه نیز اخیرا خبر داده بود که در دوره اخیر ۲۱ مسجد در این کشور بسته شده است. وی مدعی شد در جریان بازرسی از ۹۹ مسجدی که اخیرا انجام شده، داخل ۲۱ مسجد نشانه‌های افراط گرایی وجود داشته است.

تصمیم برای تعطیلی مساجد، یکی از تصمیم‌های متعدد دولت فرانسه برای تعطیلی مراکز اسلامی است. پاریس این اقدام را با بهانه‌هایی نظیر مقابله با افراطی گری و تحریک برای خشونت و تروریسم انجام می‌دهد.

بر اساس گفته وزیر کشور فرانسه، برای نخستین بار در تاریخ فرانسه است که این تعداد از مساجد در این کشور بسته می‌شوند.

310310

دکمه بازگشت به بالا