چند روش ساده برای درمان عفونت ریه

آفتاب‌‌نیوز :

عفونت ریه را جدی بگیرید و از شدت یافتن و پیشروی آن در بدنتان پیشگیری کنید. این عارضه خطرات جانبی زیادی برای سلامتی تان در بر دارد. آسم، برونشیت مزمن، بیماری انسدادی مزمن ریوی، برونشیت حاد، آمفیزم، پنومونی، سل و ادم ریوی از انواع عارضه‌هایی هستند که به دنبال عفونت ریه پدید می‌آیند. تمامی این موارد به ضرورت درمان عفونت ریه اشاره دارند از همین رو در این مطلب سعی داریم درمان‌های خانگی موثر برای عفونت ریه را به شما معرفی کنیم.

درمان خانگی عفونت ریه با سیر

سیر با خاصیت ضدعفونی کنندگی که دارد قادر است علائم عفونت ریه را کاهش داده و به از بین بردن خلط سینه کمک می‌کند. همچنین برای درمان سل ریوی نیز سیر داروی مفیدی است. برای تاثیر بهتر می‌توانید چند حبه سیر را پوست گرفته و در یک لیوان شیر بجوشایند سپس آن را به صورت گرم بنوشید.

گل ماهور

گل ماهور یا “خرگوشک” گیاهی است که در اکثر مناطق دنیا برای درمان گیاهی سرفه، آسم و التهاب گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان مشکلات ریوی می‌توانید ریشه این گیاه را سوزانده و دود آن را استنشاق کنید؛ و برای درمان گلو درد غرغره کردن جوشانده این گیاه و یا نوشیدن آن چندین بار در طی روز توصیه می‌شود.

گیاه اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس یکی از بهترین درمان گیاهی عفونت ریه و التهاب سینه به شمار می‌رود. از این گیاه می‌توانید به دو صورت جوشانده و استنشاقی استفاده کنید. برای مصرف استنشاقی این گیاه ابتدا مقداری از گیاه خشک آن را در نیم لیتر آب بجوشانید سپس از بخور آن استفاده کنید. همچنین از جوشانده برگ اکالیپتوس نیز برای درمان سرفه و گلو درد می‌توان استفاده کرد.

آویشن

یکی دیگر از درمان گیاهی عفونت ریه، گیاه آویشن است. این گیاه دارویی در درمان سرماخوردگی نیز موثر است. جوشانده گیاه آویشن برای از بین بردن عفونت ریه بسیار کاربرد دارد. می‌توانید ۱۰ گرم گیاه خشک آویشن را در یک لیتر آب بجوشانید سپس آن را بنوشید. مزه دمنوش آویشن تلخ است بنابراین می‌توانید آن را با عسل یا نبات میل کنید.

شلغم

استفاده از شلغم و بخور آن نیز علاوه بر درمان سرماخوردگی در درمان عفونت ریه و درمان سرفه نیز موثر است. چند عدد شلغم را قطعه قطعه کرده و در یک لیتر شیر بجوشانید. می‌توانید مقداری شکر یا عسل نیز به آن اضافه کنید. همچنین استفاده از شلغم در سوپ نیز پیشنهاد می‌شود.

شیرین بیان و سیب

از درمان‌های موثر عفونت ریه استفاده از شیرین بیان به همراه سیب است. کافیست که یک سیب را خرد کرده و هسته‌ها آن را جدا کنید. بهتر است که پوست سیب جدا نشود. سیب‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در یک لیتر آب بجوشانید سپس دو قاشق چای خوری شیرین بیان به آن اضافه کنید. از این روش درمان می‌توانید تا بهبودی هر روز استفاده کنید.

جوشانده گل نیلوفر آبی

ریشه و گل نیلوفر آبی برای درمان تورم و عفونت ریه و بهبود سرفه بسیار موثر است. برای تهیه دم نوش آن می‌توانید یک قاشق چای خوری گل خشک نیلوفر آبی را به مدت ۱۰ دقیقه در یک فنجان آب بجوشانید و در طی روز چندین بار از این دمنوش میل کنید.

سبزی‌های موثر برای رفع عفونت ریه

بعضی از سبزی‌ها برای درمان عفونت‌های ریوی مفید می‌باشند. جوشانده برگ کرفس می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. می‌توانید مقدار سی گرم از برگ گیاه کرفس را به همراه یک لیوان آب و یک لیوان شیر بجوشانید و به صورت روزانه از آن میل کنید.

سبزی جعفری نیز برای درمان بیماری ریه توصیه می‌شود. مقداری سبزی جعفری را خرد کرده و در یک لیوان شیر گرم ریخته و صبح قبل از خوردن صبحانه آن را میل کنید.

برگ سیب زمینی

از برگ سیب زمینی نیز می‌توان برای درمان عفونت ریه استفاده کرد. می‌توانید برگ‌های سیب زمینی را در مقداری آب بجوشانید و سپس آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید.

برگ کلم

برای درمان گرفتگی صدا و اختلال کارکرد ریه، جوشانده برگ کلم قرمز نیز توصیه می‌شود. کافیست چند عدد برگ کلم قرمز را در یک لیتر آب جوشانده و به طور روزانه آن را میل کنید. همچنین می‌توان با استفاده از کلم، سیب زمینی، هویج و پیاز یک غذای مقوی تهیه کرده که برای بیماران ریوی نیز بسیار توصیه می‌شود. برای تهیه این غذا، سبزیجات ذکر شده را خرد کنید و با هم بجوشانید. می‌توانید مقدار خیلی کم روغن نباتی نیز به آب جوش اضافه کنید. سپس آن را میل کنید.

آب هویج

آب هویج علاوه بر تقویت قدرت بینایی به درمان اختلالات ریوی نیز کمک می‌کند. به افرادی که از عفونت ریه رنج می‌برند توصیه می‌شود که قبل از خوردن صبحانه یک لیوان آب هویج میل کنند. همچنین می‌توانند آب هویج را با شیر گرم نیز مخلوط کرده تا تاثیر بهتری داشته باشد.

انجیر، خرما

می‌توانید از عناب، کشمش، خرما و انجیر نیز برای درمان سرفه استفاده کنید. بهتر است که این خوراکی‌ها را به مدت نیم ساعت در یک لیتر آب بجوشانید سپس از آن چندبار در طی روز میل کنید.

از جوشانده عناب خشک نیز برای بهبود عفونت ریه استفاده می‌شود. برای تهیه این جوشانده مقدار ۵۰ گرم عناب خشک را در یک لیتر آب بجوشانید و میل کنید.

همچنین می‌توانید از جوشانده انجیر خشک نیز استفاده کنید. تعداد ده عدد انجیر را در دو لیوان آب بجوشانید و میل کنید. از جوشانده خرما نیز می‌توانید برای درمان عفونت در ریه استفاده کنید. دستور تهیه جوشانده خرما همانند جوشانده انجیر خشک می‌باشد.

جوشانده گل بنفشه

یکی دیگر از روش‌های درمان گیاهی عفونت ریه و سرفه در کودکان و بزرگسالان استفاده از جوشانده گل بنفشه است. از این جوشانده می‌توانید چند بار در هفته استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا