ایرانی کسب و کارتندرستی

پشیمانی از لمینت دندان

لمینت دندان روشی قابل اعتماد و بسیار رایج برای اصلاح طرح لبخند به کمک دندانپزشکان است که برای اصلاح طیف گسترده ای از نقص های ظاهری دندان و کمک دستیابی به لبخندی زیباتر مورد توجه است.  تقریبا بیشتر افراد در صورت داشتن مشکلات زیبایی دندان می توانند لمینت سرامیکی دندان انجام دهند اما اگر شما جزو هر یک از ۶ گروه زیر هستید به هیچ عنوان واجد شرایط اصلاح طرح لبخند با این روش نخواهید بود.

۱. افراد مبتلا به پوسیدگی دندان

تقریبا اولین شرط نصب لمینت عاری بودن دندان از هرگونه علائم پوسیدگی است. تا زمانی که پوسیدگی به طور کامل برطرف نشود به هیچ عنوان امکان نصب وجود نخواهد داشت. زیرا رها کردن پوسیدگی زیر لمینت می  تواند باعث پیشرفت آن شده و در نهایت نه تنها درمان لمینت را با شکست مواجه می کند بلکه می تواند باعث از دست رفتن دندان نیز شود.

۲. افراد مبتلا بیماری لثه

بیماری لثه اشاره به وضعیت هایی دارد که در آن بافت لثه از حالت طبیعی خارج شده و دچار علائم آزار دهنده می شود. اولین مرحله از بیماری لثه التهاب آن است که با نام ژنژویت نیز شناخته می شود.

افرادی که ژنژویت را تجربه می کنند با التهاب لثه همراه هستند. لثه آن ها متورم، قرمز و دردناک است. با تحریک لثه در این افراد، امکان خونریزی وجود دارد وخط لثه تا حدی به سمت عقب حرکت می کند. نصب یا قرار دادن لمینت بر روی دندان یک بیمار مبتلا به التهاب لثه می تواند منجر به دو نتیجه نامطلوب زیر شود:

  • اول اینکه خونریزی یا تورم لثه‌ها در فرآیند نصب اختلال ایجاد می‌کند و در لمینت ها به خوبی جا نمی‌شوند.
  • و دوم اینکه اگر التهاب لثه درمان نشود، لثه ها به عقب رفتن ادامه می دهند و بین لمینت و ریشه دندان آشکار می شود و ظاهری بسیار ناخوشایند به طرح لبخند می دهد.

در صورت داشتن التهاب لثه، می توانید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید. انجام جرمگیری دندان،  شستشوی دندان ها با دهانشویه کلرهگزادین یا آنتی بیوتیک درمانی درمان هایی است که در برای شما قبل از نصب لمینت صورت خواهد گرفت.

Regret of dental laminate

3. افرادی که دندان قروچه می کنند

دندان قروچه یا براکسیزم یا سابیدن دندان ها به هم، وضعیتی است که معمولاً برای افرادی که اضطراب، استرس طولانی مدت یا ناهنجاری فکی دارند دیده می شود. در این افراد دندان ها با هر بار تجربه استرس یا جویدن و صحبت کردن، محکم به هم ساییده می شوند. این ممکن است خودآگاه یا به صورت کاملا ناخودآگاه صورت بگیرد.

چنانچه شخصی دندان قروچه داشته باشد نمی تواند دندان هایش را لمینت کند زیرا با وجود مستحکم بودن لمینت های سرامیکی، اما به هم سابیدن بیش از حد دندان ها به هم در یک دوره زمانی کوتاه باعث شکستن، لب پر شدن و یا ترک خوردن لمینت می شود.

4. کسانی که ممکن است از لمینت کردن دندان پشیمان شوند

برای نصب لمینت دندان نیاز است تا مقداری از مینا در سطح قدامی دندان تراشیده شود. بسته به نوع لمینت و ضخامت آن، ممکن است بین 0.5 تا 0.7 میلی متر از ضخامت مینا برداشته شود. دلیل تراشیدن دندان، عدم برآمدگی و برجستگی لمینت ها بر روی دندان ها است. دقیقا به اندازه ای که لمینت ضخامت دارد باید از مینا برداشته شود تا لمینت ها به خوبی روی دندان سوار شوند.

و از آنجا که مینای دندان بعد از تراش خوردن دیگر به صورت طبیعی بازسازی و ترمیم نیست، تا آخر عمر باید با لمینت یا جایگزین های دیگر محافظت شود. این یعنی اگر بعد از لمینت شما از اصلاح طرح لبخند خود پشیمان شوید، دیگر نمی توانید مینا را به حالت طبیعی خود برگردانید. این در حالی است که ونیر کامپوزیت یک پروسه برگشت پذیر است زیرا نیازی به تراشیدن مینا ندارد.

5. افرادی که مینای دندانی بسیار نازکی دارند

همانطور که در مورد 4 هم اشاره شد، برای نصب لمینت مینای دندان باید تراشیده شود. اما زمانی که مینا نازک شده باشد و یا ضخامت چندانی نداشته باشد، دیگر نمی توان با لمینت، طرح لبخند را اصلاح کرد. زیرا تراشیدن دندان در این شرایط می تواند باعث بدتر شدن حساسیت دندان و وارد شدن آسیب به بخش های نرم و داخلی دندان که پالپ نام دارد می شود. از این رو برای افرادی که حساسیت دندان دارند ونیر کامپوزیت گزینه مناسب تری برای اصلاح طرح لبخند خواهد بود.

6. افرادی که نمی خواهند هزینه زیادی پرداخت کنند

هزینه اصلاح طرح لبخند به ازای هر واحد لمینت دندان نسبت به سایر روش های دیگر بیشتر خواهد بود. هرچند که این هزینه همیشه ثابت نیست و در هر کلینیکی نرخ های متفاوتی برای این درمان در نظر گریکی از روش های درمان پرطرفدار در دندانپزشک زیبایی است که خواهان زیادی دارد. تعداد زیادی از بیماران در دنیا دندان های خود را به وسیله لمینت زیبا و سفید می کنند.

برای بسیاری از افراد جای سوال است که  آیا ممکن است فرد بعد از انجام لمینت پشیمان شود؟ پیشنهاد می کنیم برای یافتن پاسخ دقیق برای سوالات خود ادامه مقاله را از دست ندهید ما قصد داریم در خصوص این موارد توضیحات مفصلی را ارائه دهیم. قبل از شروع به بررسی علل پشیمانی از لمینت دندان نیاز داریم تا در خصوص لمینت دندان توضیحات مختصری را ارائه دهیم. لمینت یکی از روش های درمانی زیبایی دندان به شمار می آید که در آن نیاز داریم تا دندان های بیمار قالب گیری شود. پس از قالب گیری، دندانپزشک شروع به فرم دادن دندان های بیمار می کند.

عواملی که باعث پشیمانی لمینت می شود؟

  1. نداشتن استحکام
  2. فرم دهی دندان
  3. بازگشت پذیر نبودن
  4. تهاجمی بودن این روش
  5. نداشتن نتیجه دائمی

استحکام

لمینت دندان یک روشی بسیار مناسب برای زیبا جلوه دادن دندان ها می باشد. دندان های بیمار در این روش بعد از ۲ الی ۳ جلسه سفید و جذاب می شود. اگر دندان فردی از یکدیگر فاصله داشته باشد و  همچنین وضعیت مطلوبی را نداشته باشند، به وسیله این روش عیوب دندان ها را میتوان به طور کامل از بین برد. این روش با وجود اینکه مزیت های بسیار زیادی دارد اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

بعد از انجام لمینت دندان مراقبت آن خیلی مهم است و فرد باید بعد از لمینت کردن توجه بسیاری را به دندان های خود داشته باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که دوام و استحکام لمینت بالا نیست. برخی از افراد یک نگاه کاملا ابزاری نسبت به دندان خود دارند و به وسیله دندان های خود شروع به شکستن اجسام بسیار سخت و باز کردن درب  می کنند. انجام این رفتارها به لمینت دندان آسیب می رساند. به این دلیل است که بسیاری از افراد بعد از لمینت کردن دندان های خود پشیمان می شوند.

فرم دهی دندان

از آن جایی که برای لمینت دندان نیاز است تا از دندان ها قالب گیری صورت گیرد پس نیاز به فرم دهی به دندان ها نیز ضروری است. بعد از قالب گیری دندانپزشک شروع به فرم دادن به دندان ها می کند. این فرم دهی باید به گونه ای انجام شود که فرد در انجام کارهای روزمره به مشکل برنخورد. در صورتی که اگر فرم دهی دندان ها به درستی انجام نشود فرد به هنگام جویدن غذا با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. این مورد را نیز می توان یکی دیگر از علت های پشیمانی از لمینت و درمان نادرست توسط پزشک دانست.

بازگشت پذیر نبودن

لمینت دندان یکی از روش های درمانی بازگشت ناپذیر است. برای انجام لمینت دندان نیاز است تا دندان ها تراش داده شوند. به دلیل اینکه قالب را بتوان بر روی دندان ها قرار داد، تراش روی دندان ها صورت می گیرد و به همین دلیل اگر فردی تصمیم به انجام لمینت دندان های خود گرفته باشد باید بعد از گذشت مدت زمانی مجدد آن را ترمیم کند و هیچ راه بازگشتی پس از تراش دندان ها وجود ندارد.اما ونیر کامپوزیت قضیه کاملا متفاوتی دارد چرا که کامپوزیت یک روش بازگشت پذیر است و در صورت پشیمانی می توان از انجام مجدد این روش درمانی امتناع کرد.

تهاجمی بودن این روش

یکی دیگر از علت هایی که باعث می شود تا افراد از انجام لمینت دندان پشیمان شوند تهاجمی بودن آن است. منظور از تهاجمی بودن این روش درمانی این است که در لمینت در ساختار دندان ها تغییراتی ایجاد می شود. همین موضوع باعث می شود تا بسیاری از بیماران و مراجعان برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به دندان طبیعی خود، از انجام این روش پشیمان شوند. البته این روش هیچ گونه آسیبی را به ساختار دندان شما وارد نمی کند.

تغییر رنگ دندان ها و پشیمانی لمینت

برخی از افراد این ایده را دارند که لمینت دندان یک روش دائمی برای سفید کردن دندان ها است و می توانند بدون نیاز به ترمیم دندان های خود، تا آخر عمر از این روش استفاده کنند. این یک تصور کاملا اشتباه است چرا که لمینت دندان نیز طول عمر مشخصی دارد و باید پس از چند سال اقدام به تعویض آنها بکنیم. برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان باید به یک سری از دستورالعمل های پس از درمان توجه شود.

اگر تعداد زیادی از دندان های شما دارای شکستگی شده است و به دنبال پیدا کردن یک راه حل و معالجه مطمئن برای ترمیم دندانتان هستید، بهترین گزینه استفاده از لمینت می تواند برای شما باشد. اما مطابق آخرین تعرفه ها، برای هر واحد لمینت باید حداقل 3 میلیون تومان هزینه کرد. حال آنکه کامپوزیت که بهترین جایگزین لمینت دندان ها است به ازای هر واحد یک سوم هزینه لمینت گرفته می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و جامع از نحو و شرایط لمینت دندان از منبع اطلاعات دندان پزشکی کلیک کنید .

دکمه بازگشت به بالا