تزیین تخت سنتی چوبی در منزل

تخت سنتی دکوراسیون بی نظیر

بیاید چشمانمان را ببندیم و سفری به یک خانه سنتی داشته باشیم؛ بدون شک اولین تصویر آشنا و خاطره‌انگیزی که با آن روبه‌رو خواهیم شد تخت سنتی چوبی در منزل، گلیمی که کف آن پهن‌شده، بالشت و پشتی‌هایی که دورتادور آن قرارگرفته و همچنین سماوری ذغالی که در گوشه‌ای از آن خودنمایی می‌کند. بسیاری از ما تمایل داریم که این گرما و صمیمت خانه سنتی را حداقل در گوشه‌ای از خانه خود داشته باشیم؛

صمیمیتی که با وجود زندگی شهرنشینی دیگر اثری از آن را در خانه‌های ایرانی نمی‌بینیم. اگر می خواهید با یک ست کامل از انواع تخت سنتی در منزل یا یک نیم ست سنتی، اتاق نشیمن خود را به فضایی دنج و درعین‌حال متفاوت تبدیل کنید در ادامه با  همراه باشید تا بیشتر با آشنا شوید.

تخت سنتی چوبی مجموعه ایی از مبلمان باغی

اگرچه امروزه کمتر می‌توانید ردپایی از سنت و سادگی را در خانه‌های ایرانی بیابید اما اصالتی که با روح و جسم مردم عجین شده و با آن‌ها زندگی کرده محال است که به دست فراموشی سپرده شود. علاقه‌مندان به سبک سنتی حتی در خانه‌های مدرن خود نیز جایی برای تخت یا مبلمان سنتی می‌یابند تا اصالت خود را به رخ بکشند، بنابراین دور از انتظار نیست که در این خانه‌ها با یک مدل تخت سنتی در منزل، بالکن یا حیاط خلوت روبه‌رو شوید.

استفاده از چوب به‌خصوص چوب‌های کنده‌کاری‌شده در دکوراسیون سنتی ایرانی بسیار موردتوجه بوده و بدون شک در عکس‌های قدیمی، تصویری از تخت سنتی یا میز و صندلی چوبی را در دکوراسیون منازل ایرانی دیده‌اید. تخت های سنتی در منزل، با ظاهر متفاوت و جذابی که دارند می‌توانند به نقطه عطفی در خانه تبدیل‌شده و فضای زیبا و منحصربه‌فردی را در اتاق نشیمن ایجاد کنند. به کمک این تخت‌های سنتی چوبی در منزل می‌توانید پناهگاهی برای فرار از استرس‌ها و دغدغه‌های زندگی، و گوشه‌ای دنج و آرامش‌بخش در خانه ایجاد کنید.

تخت سنتی در دکوراسیون

تخت سنتی در پذیرایی

اگر می‌خواهید تلفیقی از مدرنیته و سنت را در خانه داشته باشید بهتر است نقش یک صندلی راک در کنار تخت سنتی را نادیده نگیرید. استفاده از تخت سنتی چوبی در اتاق مطالعه نیز بسیار جذاب به نظر می‌رسد، زیرا در کنار آرامشی که انتقال می‌دهد به راحتی با سایر اجزای اتاق نیز سِت می‌شود.

لزوما تخت‌های چوبی سنتی نباید شبیه کاناپه باشند یا این که نشیمن‌های خیلی عریض داشته باشند، این تخت‌ها می‌توانند مبلمان‌های خانه تان باشند، همان سِت‌های مبلمانی که قصد دارید برای طراحی دکوراسیون داخلی نشیمن خانه تان استفاده کنید، ترکیبی از مبلمان تکنفره و کاناپه های 2 یا 3نفره که در ادامه نمونه هایی از آنرا مشاهده می کنید.

مبل سنتی در منزل

مدل تخت سنتی در منزل

تخت سنتی گره چینی

ناهارخوری سنتی چوبی

استفاده از تخت سنتی در خانه‌های حیاط ­دار یکی دیگر از ایده‌هایی است که می‌توانید برای ایجاد فضایی آرام و دنج در خانه از آن استفاده کنید. تخت سنتی چوبی را در فضای سبز حیاط قرار داده و آن را با تشک، بالشت و کوسن‌های رنگی تزئین کنید؛ حتی با در نظر گرفتن سایبانی برای تخت سنتی می‌توانید فضایی شیک و متفاوت در حیاط ایجاد کنید. استفاده از یک میز چوبی ساده جلوی تخت سنتی هم فکر جالبی خواهد بود.

تختی سنتی در حیاط خانه

نقطه دیگری از خانه که می‌توانید آن را با انواع تخت سنتی در منزل دکور کرده و به فضایی دنج و راحت برای خلوت‌گزینی تبدیل کنید، بالکن خانه است. به جای اینکه بالکن خانه را بلااستفاده نگه‌ داشته یا به مکانی برای نگهداری خرت‌وپرت تبدیل کنید، کمی خلاقیت به خرج داده و با گذاشتن یک تخت سنتی چوبی در گوشه‌ای از آن، مکانی دل‌نشین و رؤیایی در خانه برای خود به وجود آورید. می‌توانید با انواع گل‌های رونده و رنگارنگ نرده‌ها را تزئین کنید و از تنفس هوای پاک لذت ببرید.

تخت سنتی برای تراس

می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. یک تخت سنتی سفارش دهید و از آن هم در تراس خانه و هم داخل استفاده کنید. دقت کنید اگر قصد دارید فقط در تراس از آن استفاده کنید، پارچه‌هایی که برای تشک و پشتی‌های تخت سنتی بالکن یا حیاط انتخاب می‌کنید بسیار مرغوب باشند تا بتوانند در مقابل نور آفتاب مقاوم بوده و رنگ‌ و رورفته نشوند.

همان‌طوری که پیش‌تر اشاره کردیم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای ایجاد دکوراسیون سنتی در خانه استفاده از تخت سنتی برای منزل است؛ اگر فضای کافی برای به کار بردن یک ست کامل از مبلمان سنتی را ندارید می‌توانید فقط یک تخت سنتی را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن یا راهرو قرار داده و آن را با بالشت و کوسن‌های سنتی تزئین کنید. تخت های سنتی در منزل اغلب ترکیبی از خطوط ساده و منحنی شکل هستند که ممکن است حکاکی‌هایی را بروی بدنه خود داشته باشند.

اگرچه در ساخت انواع تخت سنتی در منزل از چوب‌هایی با رنگ تیره مثل چوب گردو بیشتر استقبال می‌شود (چراکه می‌تواند به فضا گرمی ببخشد)، اما می‌توانید از چوب‌های رنگ روشن مثل چوب روسی نیز برای ساخت تخت سنتی چوبی در منزل استفاده کنید. در این بین استفاده از چوب بامبو و گیاهان طبیعی در دکوراسیون این قسمت از خانه می تواند به آن عمق و لطافت بیشتری ببخشد.

دکوراسیون سنتی منزل

آنچه در نحوه چیدمان تخت سنتی در منزل، باید رعایت شود ایجاد نظم و آرامش در فضای خانه است بنابراین یک مبلمان سنتی باید در امتداد یک خط مستقیم چیده شود. مدل چیدمان تخت سنتی در منزل می‌تواند به گونه‌ای باشد که روبه­روی شومینه یا در گوشه‌ای از خانه و مقابل دیوار کناری پنجره قرار گیرد. اگر فضایی ال شکل در خانه دارید می‌توانید آن را به کمک تخت سنتی چوبی از سایر فضای خانه جدا کرده و محیطی دنج و راحت را برای خلوت روزانه خود به وجود آورید.

سرویس کامل تخت سنتی

چیدمان تخت سنتی

مدل چیدمان تخت سنتی در منزل

دکوراسیون سنتی با تخت سنتی

سبک سنتی یکی از محبوب‌ترین سبک‌هایی است که در دکوراسیون منازل به ­کار برده می‌شود. نظم و سادگی دو مشخصه اصلی سبک سنتی بوده و در آن از شلوغی و طرح‌های عجیب و غریب سبک مدرن خبری نیست؛ در واقع این سبک به صاحبان خانه اجازه داده تا راحتی و ظرافت را در کنار هم تجربه کنند.

رنگ‌های گرم و باشکوه جذابیت خاصی به سبک سنتی می‌بخشند بنابراین یک روش برای تزئین تخت سنتی در منزل استفاده از  بالشت‌های مخملی زرشکی رنگ با کوسن‌های رنگی  و مخده ­هایی به رنگ قرمز یا فیروزه‌ای است. قرینه‌سازی یکی دیگر از الگوهایی است که در چیدمان تخت سنتی در منزل باید مدنظر قرار گیرد بنابراین برای برجسته کردن این بخش سنتی خانه بهتر است بالشت‌ها و کوسن‌ها را به صورت قرینه در دو طرف تخت قرار دهید.

تزیین تخت سنتی در منزل

 سبک سنتی ممکن است منحنی‌ها و طراحی‌هایی را در دل خود داشته باشد اما اثری از تجمل‌گرایی و خودنمایی در آن دیده نمی‌شود. سبک سنتی این امکان را برای صاحبان خانه فراهم می‌سازد تا علاوه بر ایجاد ظاهری امروزی، از وسایل و قطعات قدیمی برای چیدمان مبلمان سنتی در منزل استفاده کنند. سماور برنجی، ظروف مسی، کوزه و ظروف سفالی، چراغ‌های پیه‌سوز عناصری برای تزئین تخت سنتی در منزل هستند که می‌توانند فرهنگ ایرانی را به خوبی به تصویر بکشند.

تزیین تخت سنتی

اما عنصر اصلی دکوراسیون سنتی ایرانی که تکمیل‌کننده مدل چیدمان تخت سنتی در منزل نیز شناخته‌شده، فرش ایرانی دست‌بافت است. اگر از این عنصر جدایی‌ناپذیر خانه‌های ایرانی برای تزئین تخت سنتی در منزل بهره می‌برید بهتر است رنگ قرمز آن را برگزینید. همچنین می‌توانید از گلیم، جاجیم، نمد و تشک‌های مخملی برای روی تخت استفاده کنید. پاف، کوسن و مخده­ هایی با روکش گلیم یا جاجیم نیز برای تزئین تخت سنتی در منزل بسیار مرسوم هستند. ترکیب رنگ‌های گرم گلیم‌ها و جاجیم‌ها با رنگ چوب می‌توانند ترکیبی زیبا را در دکوراسیون داخلی خانه تان پدید بیاورد. اگر برای تزئین تخت سنتی در منزل به دنبال ایده‌ای خاص و منحصربه‌فرد هستید، استفاده از کوسن های رنگی نیز بسیار هوشمندانه خواهد بود.

چیدمان و تزیین تخت سنتی چوبی

چه خانه‌ای مدرن و امروزی داشته باشید و چه دکوراسیون خانه شما با الهام از سبک کلاسیک چیده شده باشد می‌توانید فضای اتاق نشیمن را به کمک یک تخت سنتی گرم و صمیمی‌تر کنید. اما اگر فضای کافی در خانه ندارید و می‌خواهید یک مدل تخت سنتی در منزل داشته باشید، بهتر است از تخت سنتی در بالکن یا حیاط خلوت استفاده کنید.

مدلهای تخت سنتی گره چینی

و در آخر اینکه تخت‌های چوبی سنتی یکی از دوست داشتنی‌ترین مبلمان هایی هستند که می‌توانند حسابی در دکوراسیون داخلی خانه تان غوغا کنند. شاید شما در دکوراسیون منزلتان از مبلهای نفیس سلطنتی یا کلاسیک استفاده کنید اما تحت هر شرایطی نمی توانید چشم خود را به روی سنت و گذشته خود ببندید. استفاده یکی از این تخت ها در گوشه ای از خانه می تواند روحتان را تسکین و قلبتان را آرام کند. به امتحان کردنش می ارزد. از مدلهایی که در بالا مشاهده کردید می توانید ایده های خوبی بگیرید و یکی از آنها را سفارش دهید.

ابعاد تخت سنتی چوبی

تخت‌های سنتی دارای ابعاد مختلفی هستند به عنوان مثال:

در نتیجه بر اساس این ابعاد قیمت تخت‌های سنتی چوبی متفاوت است. خیلی نگران هستند که تخت‌های سنتی فضای خیلی بزرگی را اشغال می‌کنند، اما از تخت‌های سنتی در گوشه‌هایی از منزل خود، حیاط و یا در بالکن‌هایی با فضای بزرگ می‌توان استفاده کرد.

تخت سنتی چوبی که در فروشگاه قالیکده البرز موجود هستند طرح‌های قاجار، گره چین، شاه نشین و غیره هستند که در ابعاد مختلف ساخته و طراحی شده‌اند. جنس چوب به کار رفته شده در تخت‌های سنتی فروشگاه ، چوب روس است.منزل

بهترین تخت‌های سنتی چوبی

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم بهترین محصولات چوبی را که در سال 1400 به عنوان برترین تخت‌های سنتی شناخته شده‌اند را نام ببریم و هچنی از قیمت آن‌ها مطلع شوید، البته تمام این تخت‌های سنتی در فروشگاه قالیکده البرز موجد هستند و به راحتی می‌توانید محصول مورد نظر خود را به صورت اینترنتی خریداری کنید.

 خرید تخت سنتی

برای خرید تخت سنتی علاوه بر فروشگاههای حضوری میتوانید به فروشگاههای اینترنتی نیز مراجعه فرمایید.در نظر داشته باشید فروشگاهی که خرید اینترنتی این محصول را انجام میدهید تجربه کافی در تولید محصولات چوبی و همینطور فروشگاه معتبری باشد تا تجربه خوبی نسبت به خرید داشته باشید. در زیر به چند نمونه از فروشگاه های اینترنتی تجهیزات ویلایی و تخت سنتی میپردازی.

دیجیکالا،ترب،سوبیاو ویلاسازه

1.دیجی کالا(www.digikala.com)

این سایت بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران بوده و خرید مطمعنی را برای خریداران فراهم کگرده است دیجی کالا دارای ضمانت بازگشت وجه و مرجوع کالا میباشد.

2.ویلاسازه(https://villasaze.ir/)

ویلاسازه بزرگترین فروشگاه تولید تجهیزات ویلایی و تخت سنتی در ایران میباشد و محصولات خود را در سایت دیجی کالا و ترب نیز به نمایش گذاشته است.

3.ترب(https://torob.com)

سایت ترب خهود فروشنده محصولات نبوده ولی فروشندگان معتبر را برای خرید مطمعن راهنمایی میکند و بهترین قیمتها را میتوان از ترب به دست آورد.

4.سوبیا(https://subia.ir/)

سوبیا یک فروشگاه اینترنتی بوده و محصولات تولید کنندگان بسیاری را از جمله ویلاسازه و مدرن سازه به فروش میرساند.سوبیا در واقع مثل ترب و دیجی کالا بوده و محصولات تولید کنندگان دیگر را به فروش میرساند.

دکمه بازگشت به بالا