ایرانی کسب و کارعمومی

سبک مدرن و کلاسیک در طراحی ویلا چه تفاوتی دارند ؟

تفاوت ویلا مدرن و ویلا کلاسیک

به طور کلی در سبک‌های طراحی ویلا مدرن و ویلا کلاسیک، شاخصه و ویژگی‌های بارزی وجود دارد که موجب تمایز میان این دو سبک طراحی ویلا شده است. در ادامه این مبحث به شرح بیشتر و تمایزات این ویژگی‌های بارز می‌پردازیم.

طراحی نمای ویلا کلاسیک

معمولا نمای کلاسیک که با عنوان نمای رومی‌شناخته می‌شود، که اخیرا در کشور ما مورد استفاده و توجه سازندگان قرار گرفته است. یک دلیل که موجب محبوبیت این نما عدم بهره مندی از یک سبک خاص در نما است که نظر مردم را به خود جلب می‌کند و افراد از لحاظ حسی بصری به دلیل وجود قواعد و معیارهایی در این نما مانند تقارن، استفاده از جزئیات و ریزه کاری‌های زیاد، تناسبات کلیدی و… که به واسطه متریالی مانند سنگ اجرا می‌شود، می‌تواند حس شکوه و عظمت، در واقع نوعی از خودنمایی و لوکس بودن را در معرض دید همگان قرار دهد که میتواند باعث محبوبیت و رضایت از سوی کارفرما شود.

طراحی نمای ویلا مدرن

این نوع طراحی نمای ویلا نیز از اصول طراحی و قوانین معماری مدرن و خاص خود تبعیت می‌کند. تفاوت عمده و اساسی این سبک طراحی نما با نماهای کلاسیک حذف تزئینات و جزئیات پرکار از نما و جایگزینی با فرم‌های ساده تر شدن و استفاده از عناصر ساده و صریح در نما است.

اگر به نماهای کلاسیک دقت کرده باشید، مصالح بکار رفته در آن‌ها یک نوع است و طرح بصورت یک دست اجرا شده این در حالی است که در نمای مدرن معمولاً بیش از یک مصالح مورد استفاده قرار گرفته است، البته این استفاده چندگانه با حفظ انسجام و تعادل میان آنهاست و باید از شکستگی بیش از حد فرم‌ها، ایجاد فرم‌های نامتعارف و بهم ریختگی نما جلوگیری کرد.

مصالح و متریال به کار رفته در ویلا مدرن و کلاسیک و هزینه ساخت

در ویلا مدرن از متریال متفاوتی به نسبت ویلا کلاسیک استفاده می‌شود، در سبک‌های مدرن سه متریال چوب، سنگ و شیشه بسیار کاربردی و محبوبند، در نتیجه برای شناخت بهتر هرگاه ویلایی که با تمرکز بر چنین مصالحی ساخته شده بود، میتوان گفت سبک طراحی آن مدرن بوده است.

چیزی که باعث شده این سه متریال باهم آمیخته و استفاده شود، علاوه بر مرغوبیت و مقاومت بالا، به لحاظ رنگ هم با هم متناسب و هماهنگ هستند. اما در سبک ویلا کلاسیک تمرکز بر استفاده از سنگ‌های لوکس و گران قیمت است.در واقع سنگ پای ثابت متریال در ساخت ویلا کلاسیک است. همین موضوع باعث میشود که هزینه ساخت ویلاهای کلاسیک به دلیل وجود سنگ‌های گران بالا تر باشد.

فرم‌ها و هندسه سازه در ویلا مدرن و کلاسیک

یک نکته بارز در تفاوت فرم و هندسه حجم‌ها این است که عمدتا در طراحی ویلا کلاسیک از اشکال منحنی و بدون گوشه استفاده می‌شود؛ این در حالیست که در سبک مدرن از اشکال مشخص هندسی و مکعبی و گوشه‌دار استفاده می‌شود. ساخت پنجره‌ها و نورگیر‌های بزرگ، عدم وجود تقارن در ویلا مدرن بارز است، اما نتیجه نهایی بسیار منسجم و منظم می‌باشد.

برخلاف این موضوع طراحی ویلا به سبک کلاسیک یکی از اساسی ترین ویژگی‌ها، داشتن پوسته ی سازه ای به صورت کاملاً متقارن است. همچنین ساخت ستون‌ها و سقف‌های بلند در اکثر ویلا‌های کلاسیک به چشم میخورد تا جایی که خیلی از افراد با این نشانه سبک کلاسیک را تشخیص می‌دهند.

دکوراسیون داخلی ویلا مدرن

در سبک مدرن سادگی حرف اول را میزند و تجمل‌گرایی در این سبک معنایی ندارد. یک ایده پیشنهادی و کاربری برای شرایطی که فضای خانه شما کوچک است و نور کافی دریافت نمی‌کند، آن است که به سراغ سبک مدرن بروید زیرا سادگی در چیدمان علاوه بر اشغال فضای کمتر باعث بزرگ و باز تر به نظر رسیدن فضا می‌شود. هماهنگی در طرح و رنگ و بافت وسایل را فراموش نکنید. امروزه اکثرا به دلیل کوچک بودن ویلا‌ها و کم شدن هزینه‌های مالی، چیدمان سبک مدرن نیز طرفداران خاص خود را دارد.

دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک

در دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک، تجمل‌گرایی حرف اول را میزند و بهتر است برای ویلایی با متراژ بالای 90 متر از سبک چیدمان کلاسیک استفاده شود. در نتیجه:

دکوراسیون مدرن،

  • مناسب برای چیدمان ویلاهای کوچک
  • سادگی در تمام عناصر
  • عدم استفاده از تزیینات و جزییات اضافه

دکوراسیون کلاسیک:

  • مناسب برای چیدمان ویلاهای متراژ بالا و بزرگ
  • تجمل گرایی و شلوغ بودن محیط به دلیل استفاده از وسایل بزرگ و پرزرق ‌و برق در محل

در کنار تمام مواردی که راجع به تفاوت‌های ویلا مدرن و کلاسیک گفته شد، همچنین نورپردازی این ویلاها نیز تفاوت‌هایی به چشم میخورد که لازم است تا به صورت مختصر در مورد آنها صحبت کنیم.

نورپردازی نما مدرن و کلاسیک

از آنجا که در ویلاهای مدرن از چند نوع متریال مختلف استفاده می‌شود، نورپردازی مناسب با متریال به مراتب سخت است، این در حالی است که زمانی می‌خواهند یک ویلای کلاسیک را نورپردازی کنند، دستشان باز است و به سهولت می‌توانند نورهای افقی و عمودی به کار بگیرند.

در ویلاهای کلاسیک اکثرا از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده می‌شود، در حالی که نماهای مدرن رنگ‌های تیره و گرم به کار می‌رود.

تفاوت ویلا کلاسیک با ویلا مدرن چیست؟ کدام یک بهتر است؟ کدام یک را بسازیم؟ کدام یک را بخریم؟

کاربر عزیزی که در حال مطالعه این بخش هستید، اگر قصد ساخت ویلا را دارید، یا می خواهید یک ویلا خریداری کنید، و قبل از آن می خواهید بدانید که ویلای مدرن و کلاسیک چه تفاوتی با هم دارند تا پایان این بخش همراه ما باشید. امروزه ساخت ویلاهای مدرن به خاطر به صرفه بودن آنها رواج بیشتری پیدا کرده است.

هر چند امروزه استفاده از امکانات و مصالح حد مشخصی ندارد، اما چیزی که در پایان شما طراحی می کنید، مشخص می کند که از کدام نوع است. یک ویلای کلاسیک هر چند در گذشته از مقام بسیار بالاتری برخوردار بود، اما امروزه ویلاهای مدرن با امکانات، طرح ها و مصالح پیشرفته در مناطق خوش آب و هوای شمالی ساخته می شوند که دست کمی با ویلاهای کلاسیک ندارند. علاوه بر این ویلاهای مدرن اگرچه هزینه ساخت کمتری هم نسبت به ویلاهای کلاسیک دارند، اما به خاطر اینکه از سلایق امروزی پیروی می کنند، با قیمت های بالاتر از ویلاهای کلاسیک به فروش می رسند.

یکی از مشکلاتی که باعث می شود تا هزینه نگهداری از ساختمان ها بیشتر شود و در ادامه هم تاثیر زیادی بر طول عمر ساختمان دارد، عدم توجه به اقلیم یک منطقه است. برای مثال می توان به ساخت ویلاهای بدون سقف شیروانی اشاره کرد که مخصوص مناطق باران خیز و شمالی کشور است. اما امروزه بدون توجه به چنین استانداردی مشکلات زیادی برای نگهداری از ویلای خود به وجود می آورند. در مناطق شمالی کشورمان به خاطر اینکه میزان بارندگی زیاد است، سقف های شیروانی بهترین گزینه برای هر ویلا به حساب می آیند.

مهمترین تفاوت ویلا کلاسیک با ویلا مدرن

اما اگر بخواهیم به تفاوت های یک ویلای مدرن و کلاسیک بپردازیم موارد زیادی هستند که باید آنها را بدانید. ویلاهای مدرن از آن جهت به صرفه تر هستند که از مواد به صرفه تری نظیر سنگ، چوب، شیشه، فلز و غیره استفاده می شود. در حالی که برای ساخت ویلاهای سبک کلاسیک و همچنین بناهای کلاسیک باید از سنگ های لوکس و گران قیمت استفاده کنید.

فراموش نکنید که کار کردن سنگ های لوکس و گران قیمت هم به حرفه خاصی نیاز دارد که می تواند هزینه های ساخت ویلا را افزایش دهد. سازندگان و معماران با تکنیک های خاص برجستگی ها و نقش های بسیار زیبایی به وسیله سنگ ها خلق می کنند و به وفور از سنگ ها در ساخت ویلاهای کلاسیک استفاده می کنند.

اگر به شکل معماری دو ویلای مدرن و کلاسیک نگاه کنید، مطمئنا خیلی راحت می توانید تفاوت های اساسی بین این دو را دریابید. در ویلاهای کلاسیک شکل های منحنی به گستردگی مشاهده می شود و برعکس ویلاهای مدرن که بیشتر از مصالح و طرح های گوشه دار و غیر منحنی در آنها استفاده می شود، توجه زیادی به تقارن و همگرایی می شود. همانطور که مشاهده می کنید در ساخت ویلاهای مدرن بخش وسیعی از ساختمان را پنجره های مربعی یا مستطیلی تشکیل می دهند.

اگر به ویلاهای سبک کلاسیک در شمال کشور توجه کنید، برجستگی های شایع، ستون های بلند و پنجره های کشیده شده تا سقف، نمای تجملی و دیگر ویژگی های لوکس آن به خوبی مشاهده می شود. برعکس آن ویلای مدرن هم به خاطر تجمل گرایی پایینی که دارند، با هزینه های کمتری ساخته می شوند و در نهایت هم با قیمت مناسب تری به فروش می رسند.

در رابطه با دکوراسیون داخلی ویلای کلاسیک و مدرن همانند تمامی بخش ها در ویلاهای کلاسیک طراحی دکوراسیون به طور لوکس و بسیار تجملی صورت می گیرد. در دکوراسیون ویلاهای کلاسیک نمی توانید از ترکیب رنگ ها برای زیبا جلوه دادن آن استفاده کنید. همچنین در دکوراسیون داخلی نقش و نگارهای سنتی بیشتر استفاده می شود. یک نکته بسیار مهم درباره ویلاهای کلاسیک وجود دارد، که برای پیاده سازی طرح های خود به متراژ بالایی نیاز دارید. برای مثال متراژ های پایین تر از 100 متر برای اجرای طرح یک ویلای لاکچری چندان مناسب نیست.

ویلای کلاسیک بخریم یا ویلای مدرن؟

در آخر این بخش می خواهیم به شما بگوییم که کدام ویلا برای شما مناسب است. کسانی که برای ساخت ویلا همت می کنند، قبل از آن مطمئنا برنامه ریزی های زیادی انجام می دهند و با افراد زیادی در این زمینه مشورت می کنند، تا بتوانند ویلای مدنظر خود را بسازند. علاوه بر این هنگام خرید ویلا هم از نظر موقعیت مکانی، آب و هوا، متراژ، سبک ویلا و غیره گزینه های زیادی پیش روی شما هستند که می توانید به دلخواه خود یکی را انتخاب کنید.

اما از میان یک ویلای مدرن و کلاسیک مطمئنا آنها که آینده اندیشی می کنند به سراغ ویلاهای تجملی و لوکس سبک کلاسیک می روند. افراد زیادی هم هستند که برای سرمایه گذاری ویلایی متناسب با نیاز و بودجه خود خریداری می کنند. ویلاهای سبک کلاسیک هر چند لاکچری تر هستند اما فراموش نکنید که هزینه ساخت ویلا برای چنین سبکی بسیار زیاد است و کمتر کسی توان ساخت آنها را دارد.

دکمه بازگشت به بالا