ایرانی کسب و کارعمومی

بهترین روغن گیربکس ال نود

در این مقاله از آنلاین گیربکس قصد داریم به نکات مهم در خصوص تعویض روغن و تعمیر گیربکس ال 90 ال نود بپردازیم. چرا باید روغن گیربکس ال نود را عوض کرد؟ و از همه مهم تر چگونه تشخیص دهیم زمان تعویض روغن گیربکس فرارسیده است؟ این دوسوال، مهم ترین سوالاتی هستند که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند. برخی تصور می کنند که روغن گیربکس اهمیت زیادی ندارد و اگر به موقع تعویض نشود هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

The best L-Nud gearbox oil

درحالیکه عدم رسیدگی به آن چالش های بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. برای پاسخ به این دو سوال بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با اهمیت روغن گیربکس و بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ال نود آشنا کنیم.

گیربکس چیست و روغن گیربکس چه وظیفه ای دارد؟

همانطور که می دانید، گشتاوری که توسط موتور تولید می شود باید به چرخ ها منتقل شود. گیربکس وظیفه کنترل و تنظیم این قدرت را دارد. این موضوع به راننده این امکان را می دهد تا خودروی خود را با سرعت های متفاوت کنترل کند. روغن گیربکس کمک می کند تا گیربکس روان تر کار کند و در همین حین خنک شود. چرا که اگر دمای گیربکس بیش از حد بالا برود به قطعات داخلی آن آسیب وارد می شود.

از همه مهم تر مقدار قابل توجهی از براده های فلزی که داخل گیربکس براثر حرکت چرخ دنده ها تولید می شوند را جمع می کند. همچنین اگر از روغن گیربکس مرغوب و باکیفیتی استفاده شود، بر شتاب گیری خودرو و تعویض دنده ها نیز تاثیر مثبت می گذارد. به طور کلی می توان گفت که روغن گیربکس یک سیال ویسکوز است که نیرو را از موتور به گیربکس منتقل می کند.

نشانه های خرابی روغن گیربکس

لازم به ذکر است که بررسی روغن گیربکس همیشه کار ساده ای نیست و برای بررسی روغن گیربکس ال ۹۰ حتما باید روی چال تعمیرگاه رفت یا با استفاده از جک خودرو را از زمین بلند کرد تا بتوان به راحتی وضعیت روغن گیربکس را مورد بررسی قرار داد. توجه داشته باشید اگر هر یک از نشانه ها و علایم زیر را مشاهده کردید بهتر است نسبت به اقدام نمایید.

صدای غیر عادی: این موضوع که چه مدت زمانی از تعویض روغن گیربکس گذشته است اهمیت چندانی ندارد. در صورتی که خودرو در حالت ایستاده و یا در حال حرکت باشد و صدای غیرمعمول به گوش شما می رسد بدین معناست که گیربکس با صدا کار می کند در این موارد باید حتما نسبت به بررسی روغن گیربکس خودرو خود اقدام نمایید.

تعویض دنده به سختی: وجود مشکل در تعویض دنده و در صورتی که تعویض دنده در حال حرکت به سختی انجام گیرد و در صورتی که هنگام آغاز حرکت به اصطلاح دنده در رود از نشانه های رایج خرابی روغن گیربکس هستند. در این شرایط نیز باید روغن گیربکس خودرو خود را مورد بررسی قرار دهید.

نشتی روغن گیربکس: از دیگر نشانه های خرابی روغن گیربکس می توان به نشتی آن اشاره کرد. در صورتی که روغن گیربکس نشتی داشته باشد زیر خودرو روغن قرمز مشاهده خواهد شد و یا بویی مشابه بوی نفت به مشام خواهد رسید. در صورتی که زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده باشد روغن گیربکس دیگر رنگ قرمز نخواهد داشت.

سفت شدن دنده اتوماتیک: عملکرد نادرست دنده های اتوماتیک، سفت شدن دنده ها در خودروهای دستی مهمترین نشانه های خرابی روغن گیربکس هستند. همچنین در صورتی که داخل این روغن تکه های ریز آهن را مشاهده کردید بدین معناست که روغن گیربکس خراب شده است و به طورکلی باید این بخش از خودرو را مورد بررسی قرار داد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ال ۹۰

مهم ترین نکته این است که اتوماتیک و یا دستی بودن گیربکس شما هیچ فرقی نمی کند و به هر حال باید در زمان درست و مناسب تعویض روغن آن انجام بشود. در ادامه هر دو نسخه گیربکس اتوماتیک و دستی را بررسی خواهیم کرد و زمان مناسب تعویض روغن آنها را بیان می کنیم.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

لازم است بدانید که در گیربکس های اتوماتیک حرارت بیشتری تولید می شود و همین موضوع اهمیت تعویض به موقع روغن را تشدید می کند. دما و حرارت تولید شده در گیربکس اتوماتیک، کیفیت روغن را به مرور زمان کم می کند و زمان تعویض روغن را جلوتر می اندازد. به بیان کارشناسان فنی تعمیرگاه تخصصی رنو،  زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار کیلومتر است.

زمان تعویض روغن گیربکس دستی

شاید تصور کنید چون حرارت تولید شده در گیربکس های دستی کمتر است بنابراین نیاز به تعویض روغن به موقع نیست. در حالیکه روغن گیربکس های دستی بعد از مدتی استفاده از خودرو، آلوده می شوند و روغن کیفیتش را از دست می دهد. گاهی اوقات نیز به دلیل فرسایش دنده ها برآده های فلزی در گیربکس ایجاد می شوند که اگر روغن به موقع تعویض نشود و کیفیت خوبی نداشته باشد نمی تواند این برآده ها را جذب کند.

نحوه تعویض روغن گیربکس ال ۹۰ دستی

توجه داشته باشید که مراحل تعویض روغن گیربکس دستی ال ۹۰ کاری کاملا تخصصی است و باید توسط تعمیرکار رنو انجام شود. ابتدا باید خودرو را توسط جک بلند کنید و سینی نگهدارنده را در بخش تخلیه گیربکس قرار دهید تا بعد از باز کرد پیچ ها روغن کهنه درون آن تخلیه شود. سینی نگهدارنده را به طور زاویه دار گرفته شود تا روغن در آن جمع شود. پس از اینکه سینی را برداشتید باید یک عدد پیچ ۱۰ میلی متری را نیز بردارید تا بتوانید فیلتر را جدا کنید.

با برداشتن فیلتر قدیمی ، فیلتر جدید را نصب کنید. مهم ترین وظیفه فیلتر جذب ذرات فلزی شناور در روغن گیربکس است. به همین دلیل بعد از گذشت مدت زمانی نیاز به تعویض دارد. سپس از بعد از مراحل ذکر شده، باید سینی نگهدارنده را نزدیک به گیربکس گرفته و پیچ ها را کاملا ببندید. اکنون نوبت به این می رسد که مقدار روغن مورد نظر را آماده کنید. بهتر است بدانید که هر خودرویی بر اساس مدل و ظرفیت خود نیاز به مقدار مشخصی روغن دارد.

محل ریختن روغن گیربکس ال ۹۰ یک سوراخ وجود دارد که می توانید از آن برای ریختن روغن تازه در گیربکس استفاده کنید. توجه داشته باشید که روغن را به اندازه کافی در مخزن ریخته شود. در پایان، خودرو را روشن کنید تا اگر جایی نشتی روغن گیربکس دارد، متوجه شوید. لازم به ذکر است که انجام سرویس های دوره ای به صورت منظم در تعمیرگاه تخصصی ال نود یکی از گزینه های بسیار عالی برای این منظور است. چرا که در این سرویس های به طور منظم و دقت این فرآیند انجام می شود همچنین شما میتوانید برای آگاهی از قیمت گیربکس ال 90 دنده ای به سایت ما مراجعه فرمایید.

روغن واسکازین چیست و نشانه های زمان تعویض واسکازین ال ۹۰

روغن واسکازین نوع روغنی است که باعث روانکاری دنده‌ها و چرخ دنده‌های داخلی یک یا چند قطعه مکانیکی می‌شود. واسکازین را با نام روغن دنده نیز می شناسند. البته نام واسکازین بسیار رایج است و این کلمه بین تعمیرکاران رنو بیشتر مرسوم است.لازم به ذکر است که روغن واسکازین و روغن گیربکس فقط در لغت با یکدیگر متفاوت هستند، اما درعمل تفاوتی باهم ندارند.

برای اینکه بتوانید زمان تقریبی تعویض واسکازین را بدانیم باید با نشانه‌های آن آشنا باشیم. مهم ‌ترین و اولین نشانه، تغییر رنگ روغن گیربکس است. دیگر نشانه تعویض واسکازین یا روغن گیربکس که باید به آن توجه کنید، فرا رسیدن تاریخ انقضای روغن گیربکس است که با طی کردن مسافت به آن می‌رسد. توجه داشته باشید که علائمی مانند صدای غیر عادی در زمان تعویض دنده و سفت شدن دنده، مواردی هستند که پایان طول عمر واسکازین را نشان می دهد.

زمان تعویض واسکازین ال نود

به طور معمول زمان تعویض هر روغن گیربکس با یکدیگر متفاوت است. دلیل این تفاوت نیز دستی و یا اتوماتیک بودن جعبه دنده است. تعیین کننده زمان تعویض گیربکس‌های دستی دیسک، کلاچ و نحوه استفاده راننده از جعبه دنده است. عمر مفید دیسک و صفحه کلاچ در صورت استفاده درست و استاندارد راننده بین ۶۵ هزار تا ۸۰ هزار کیلومتر است.

به توصیه کارشناس فنی آنلاین گیربکس، بهتر است که بعد از طی کردن این مسافت، واسکازین یا روغن گیربکس تعویض شود تا مشکلی برای جعبه دنده رخ ندهد. تعمیرکار رنو در ، معمولا بعد از طی کردن مسافت مذکور دیسک و صفحه را نیز تعویض می کند تا عملکرد خودرو با کاهش روبرو نشود.

توجه داشته باشید که  برخی افراد هنوز نمی ‌دانند که واسکازین یا روغن گیربکس نیز تاریخ انقضا دارد و باید آن را در زمان مقرر تعویض کنند. همانگونه که می دانید روغن گیربکس یکی از مهم‌ ترین مایعات در بخش گیربکس است که حتما باید در سرویس‌های دوره‌ای ال ۹۰ در نظر گرفته شود. بهتر است بدانید که کارایی گیربکس رابطه مستقیم با واسکازین دارد، در نتیجه اهمیت این مایع از قبل بیشتر می‌شود.

تعویض روغن گیربکس  ال نود در تعمیرگاه تخصصی رنو

همانگونه که در این مقاله بیان کردیم گیربکس اتوماتیک یکی از اصلی‌ترین قطعات موتور ال نود است که به دلیل دمای بالا همواره مورد آسیب قرار می‌گیرد. استفاده از روغن گیربکس اتوماتیک تندر یا ال ۹۰ می‌تواند به کاهش دما و اصطکاک کمک کند. به همین دلیل استفاده از روغن گیربکس با کیفیت بسیار مهم است. توجه داشته باشید حتی اگر از بهترین نوع روغن گیربکس هم استفاده کنید، باز هم  پس از طی مسافتی نیاز است که آن را تعویض کنید.

درصورتی ‌که آن را به‌ موقع تعویض نکنید ممکن است منجر به آسیب رساندن به قطعات داخلی گیربکس و در نهایت باعث خرابی موتور خودرو شود. بنابراین عوض کردن روغن گیربکس ال نود را جدی بگیرید و در اسرع وقت به مراجعه فرمایید. به بیان کارشناس فنی در آنلاین گیربکس، یکی از عوامل موثر بر هزینه تعویض روغن گیربکس ال نود، نوع روغن مورد استفاده است. این هزینه بر حسب وزن، مدل، روش ساخت و سطح کیفیت آن مشخص می‌شود. سطح کیفیت روغن موتور مورد استفاده بیشترین سهم را در تعیین قیمت تعویض روغن دارد

روغن مناسب موتور و گیربکس L90 (تندر)

ال۹۰ یا تندر۹۰ با نام اصلی داچیا لوگان (به رومانیایی: Dacia Logan) خودرویی است که در ایران توسط شرکت رنو پارس که کنسرسیومی از شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو است، برای تولید تندر ۹۰ و ساندرو تشکیل شده‌است تولید می‌شود.

ساندرو مدل هاچ بک داچیا لوگان است که بین مردم ایران به ال ۹۰ هاچ بک رایج است. تندر ۹۰ نامی است که طرف ایرانی در قرارداد با رنو بر روی رنو لوگان گذاشته‌است اما عموم مردم به دلیل تکرار زیاد عبارت L90 در اخبار و حواشی مربوط به این خودرو، همین نام را برای لوگان در گفتارهای روزمره به کار می‌برند. L90 در واقع کد اتاق مدل سدان خانواده X90 بوده که معادل لوگان است. نسل اول این اتومبیل از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ تولید شد. نسل دوم از اوایل سال ۲۰۱۳ آغاز به تولید نمود. خانواده لوگان (X90) یکی از معدود خانواده خودروهای ارزان قیمت در سطح جهان است.

روغن مناسب موتور و گیربکس L90 (تندر)

حجم روغن موتور قابل تعویض با فیلتر روغن: 4.8 لیتر

حجم روغن موتور قابل تعویض بدون فیلتر روغن: 4.3 لیتر

روغن موتور مناسب L90 طبق دفترچه راهنمای خودرو 10W-40 SL نیمه سینتتیک می‌باشد

روغن موتور بهران سوپر رانا 10W-40

روغن موتور ادینول نیمه سنتتیک 10W-40

روغن موتور الف Evolution 700 FT 10W-40

روغن موتور توتال Quartz 7000

روغن موتور توتال Q 7000 Energy 10W-40

روغن موتور ایرانول رونیا Ronia 10W-40 5L

دیگر محصولات روغن موتور 10W-40 با سطح کیفی SN

روغن گیربکس دستی

مدل : SENTO

ویسکوزیته: 75W-80

سطح کیفی: GL-4 یا بالاتر

حجم:2.5 لیتر

نکته:تعمیر گیربکس اتوماتیک یک وظیفه حیاتی در نگهداری و عملکرد خودرو دارد. اگر گیربکس اتوماتیک شما با مشکل مواجه شده است شما میتوانید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران مراجعه فرمایید ما در کنار شما هستیم.

 

دکمه بازگشت به بالا