اقتصادیایرانی کسب و کار

بهترین وام های بدون ضامن کدام اند؟

مقایسه و بررسی بهترین پلتفرم‌های وام آنلاین ایرانی

What are the best unsecured loans

در بالا، با کلیه پلتفرم‌های ارائه‌دهنده بهترین وام آنلاین آشنا شدید. هر یک از این پلتفرم‌ها دارای شرایط و ضمانت‌های درخواستی متفاوتی است. شما می‌توانید باتوجه‌به جزئیات وام، یکی از پلتفرم‌ها را برای دریافت وام انتخاب کنید.

برای راحتی مقایسه و انتخاب بهترین سایت برای گرفتن انواع وام ها مانند وام با سند خودرو، وام بدون ضامن و… ، در زیر جدول مقایسه کاملی ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید باتوجه‌به این جدول، بهترین گزینه را برای خود برگزینید.

ارائه‌دهنده وام ضمانت حداکثر مبلغ وام مدت‌زمان بازپرداخت میزان سود
دیجی پی چک صیادی، سفته، تتر ۳۰ میلیون تومان ۱ الی ۱۲ ماه (بسته به مبلغ وام) ۲۳ درصد
بیت لون رمزارز ۱۰۰ میلیون تومان ۱ الی ۹ ماه ۲۳ درصد
قسطا چک، سفته ۲۰ میلیون تومان ۱۲ ماه ۲۳ درصد
لندو سفته ۲۰ میلیون تومان ۳، ۶، ۱۲ ماه ۲۳ درصد
بای چک سفته بدون سقف ۲۴ ماه ۲۱ درصد
کیپا سفته ۳۰ میلیون تومان ۵ ماه بدون بهره
ونسی بیت کوین، کاردانو، صندوق سرمایه‌گذاری، سهام بورسی، سفته و چک ۴۰ میلیون تومان ۶ ماه ۱۱٫۵ درصد
اسنپ پی بدون نیاز به ضمانت نامشخص ۴ ماه بدون بهره
تالی بدون نیاز به ضمانت نامشخص ۱ ماه بدون بهره
ویپاد بدون نیاز به ضمانت ۲۰ میلیون تومان ۲ تا ۶ ماه نامشخص
بلوبانک گردش حساب ۴۰ میلیون تومان ۶ تا ۲۴ ماه ۲۳ درصد
بانک شهر گردش حساب و رتبه اعتباری ۵۰ میلیون تومان ۳۶ ماه ۱۸ درصد
ایزی پی چک صیادی متعلق به خود متقاضی ۱۰۰ میلیون تومان ۱۸ ماه ۲۴ درصد
ازکی وام چک صیادی ۷۵ میلیون تومان ۶ الی ۱۸ ماه  ۲۲ درصد
بالون چک صیادی ۵۰ میلیون تومان ۶ الی ۲۴ ماه ۲۲ درصد
قسطیکو چک صیادی نامشخص ۱۲ ماه ۲۵ درصد
دارا چک صیادی نامشخص ۱۲ ماه ۱۵ درصد
والتا چک صیادی ۶۰ میلیون تومان ۶ الی ۲۴ ماه ۲۱ درصد
کردیتا چک صیادی ۲۰۰ میلیون تومان ۳۶ ماه ۲۱ درصد

کدام بانک‌ها وام بدون ضامن می‌دهند

بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت، صادرات، توسعه صادرات ایران،‌ رفاه کارگران، ملت،‌ پست‌بانک ایران، شهر، ‌قرض‌الحسنه مهر ایران و توسعه تعاون زیرمجموعه دولت هستند و بر اساس ابلاغیه وزارت امور اقتصادی و دارایی باید وام بدون ضامن ارائه کنند. این بانک‌ها طبق توافق‌نامه‌ای آمادگی خود را برای اعطای وام بدون ضامن اعلام کرده‌اند و اعتبارسنجی را به جای ضامن از وام‌گیرنده قبول می‌کنند، اما رتبه اعتباری وام‌گیرنده در این نوع وام مهم است.

وام بدون ضامن به چه کسانی تعلق می‌گیرد

مشمولان بند ۲ اگر رتبه اعتباری‌شان C باشند باید یک ضامن معتبر با سفته یا چک معرفی کنند تا بتوانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام بگیرند.

برای وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی اگر متقاضی مشمول بند یک باشد بدون ضامن، با نامه کسر از حقوق به همراه سفته یا چک می‌تواند درخواست وام کند.

مشمولان بند دو اما باید برای وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی یک نفر ضامن با سفته و چک معرفی کنند.

موضوع دیگری که معمولا بانک‌ها در نظر می‌گیرند این است که درآمد ماهانه‌تان با اقساط وام هم‌خوانی داشته باشد.

در نتیجه شرایط دریافت تسهیلات بدون ضامن در بانک‌ها بر اساس این بخشنامه به این صورت است:

  • باید حقوق‌بگیر بانکی که به آن تقاضای وام می‌دهید باشید، یعنی حقوق یا مستمری شما ماهانه به آن بانک واریز شود.
  • مشمولان بند ۱ با رتبه اعتباری B، A و C می‌توانند بدون ضامن و با نامه کسر از حقوق تا سقف ۵۰ میلیون تومان و با نامه کسر از حقوق و چک یا سفته تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.
  • مشمولان بند ۲ با رتبه اعتباری A و B و نامه کسر از حقوق تا سقف ۵۰ میلیون تومان می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند.
  • کارمزد این وام ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳۶ و ۴۸ ماهه است.

اعتبارسنجی و رتبه اعتباری

اعتبارسنجی در این وام‌ها نقش ضامن را برایتان دارد و روشی است که بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری پیش از پرداخت وام با آن خوش‌حسابی یا بدحسابی متقاضی را در تعهدات مالی و بانکی بررسی می‌کنند. اعتبارسنجی به وسیله سامانه اعتبارسنجی انجام می‌شود.

در اعتبارسنجی سابقه‌ی اعتباری، تعهدات عمومی و ضمانت‌های شما بررسی می‌شود. در سابقه اعتباری اطلعات تسهیلات دریافتی، نحوه بازپرداخت اقساط، سوابق مثبت و منفی در عمل به تعهدات مستقیم و غیرمستقیم بررسی می‌شود. در تعهدات عمومی نتیجه سوابق منفی نزد سازمان‌های دیگر مثل چک برگشتی، بدهی به مالیات و بدهی به گمرک اعلام می‌شود. ضمانت‌ها هم شامل گزارش کامل وضعیت اعتباری ضامن‌های قراردادهای مختلف مشتری است.

پس به طور کلی تسهیلات دریافتی افراد از بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف، پرداخت اقساط، چک‌های برگشتی بررسی می‌شوند و بر این اساس به فرد رتبه اعتباری داده می‌شود.

کسانی که در پرداخت اقساط وام تاخیر دارند، یا چک برگشتی دارند نمی‌توانند امتیاز خوبی دریافت کنند. تأخیر در اقساط وام بیشترین امتیاز را از رتبه اعتباری فرد کم می‌کند، سپس چک برگشتی امتیاز شما را پایین می‌آورد. همچنین کسانی که ضامن آن‌ها شده‌اید هم در رتبه اعتباری شما مؤثرند. یعنی اگر ضامن وام کسی شوید که اقساطش را به موقع پرداخت نکند، امتیاز اعتباری شما کم می‌شود.

کسانی که اولین بار است می‌خواهند وام بگیرند درواقع هیچ امتیاز اعتباری در سامانه ندارند.

سابقه اعتباری خود را می‌توانید بهتر کنید. اگر امتیاز پایینی به دلیل معوقات بانکی یا چک برگشتی دارید با تسویه آن‌ها می‌توانید سابقه خود را بهبود ببخشید.

همه بانک‌های دولتی که پیش از این اشاره کردیم موظف به ارائه این نوع وام هستند. البته به‌صورت مجزا در سایت‌هایشان در این مورد اطلاع‌رسانی نکرده‌اند. در نتیجه فعلاً نمی‌توانید درخواست برای وام بدون ضامن ثبت کنید.

هنگام مراجعه به بانک‌ها ممکن است با این پاسخ مواجه شوید که فعلاً پرداخت وام ندارند. یا ممکن است بانک‌ها دریافت وام را مشروط به بررسی میانگین یا معدل مانده حساب کنند در حالی که این کار برای بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی قانونی نیست. همچنین بانک‌ها نباید مسدودی سپرده را شرط ضمانت کنند.

در این موارد می‌توانید با مراجعه به شکایت خود را از این بانک‌ها ثبت کنید و در مراحل بعدی با کد رهگیری پیگیری کنید.

برخی از آن‌ها وام ارائه می‌دهند و برخی دیگر سرویس اعتباری خرید. برحسب نیاز خود، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب و نسبت به دریافت وام اقدام کنید. در انتهای مقاله معرفی و مقایسه کاملی از پلتفرم‌ها در اختیارتان قرار گرفته که با نگاهی سریع به آن می‌توانید بهترین وام آنلاین خود را انتخاب و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را دریافت کنید.

گفتار پایانی

در حال حاضر، شرایط اقتصادی و تورم به‌گونه‌ای است که خرید بسیاری از محصولات گران‌قیمت بدون وام غیرممکن است؛ اما مشکلاتی نظیر عدم داشتن ضامن یا دسته‌چک ممکن است مانع از دریافت وام توسط بسیاری از افراد شود؛ اما جای نگرانی نیست! به کمک ۱۹ سایت معرفی شده در این مقاله ارائه‌دهندگان بهترین وام‌های آنلاین هستند که می‌توانید برای خرید محصول از آن‌ها بهره ببریدیکی از مهم‌ترین مشکلات دریافت وام، پیدا کردن ضامن است. بانک‌ها عموما برای ضامن سختگیری می‌کنند. انواع وام مثل ، ، به ضامن احتیاج دارند و این موضوع گروه بزرگی از مردم را از این تسهیلات محروم می‌کند. اما چند سال است که امکان دیگری هم در بانک‌ها به وجود آمده که افراد بتوانند بدون ضامن و با داشتن شرایطی وام بگیرند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی از سال ۱۴۰۰ وام بدون ضامن را به بانک‌ها تکلیف کرد. این قانون به ۱۳ بانک دولتی ابلاغ شد و قرار شد تسهیلات خرد با روش اعتبارسنجی و بدون ضامن اعطا شود.

دکمه بازگشت به بالا