ایرانی کسب و کارعمومی

فضای مورد نیاز سردخانه

سردخانه ۱۰۰۰ تنی یکی از تناژهای پرکاربرد است که برای نگهداری محصولات فاسدشدنی استفاده می‌شود. با احداث سردخانه هزار تنی می‌توان دما، رطوبت و دیگر شرایط لازم برای نگهداری با کیفیت هر محصول را فراهم کرد. به همین منظور سردخانه هایی همچون ، ، ، و … ساخته می‌شود. احداث سردخانه با اهدافی نظیر اجاره سردخانه یا نگهداری محصولات تولیدی یک واحد کشاورزی یا کشتارگاه صورت می‌گیرد.

معرفي سردخانه و انواع آن - شرکت شکوه سبز دماوند

انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی

سردخانه ۱۰۰۰ تنی کاربردهای متنوعی دارد و از آن به عنوان سردخانه تولیدی، سردخانه ذخیره‌ای، سردخانه توزیعی، سردخانه ترانزیتی و سردخانه اختصاصی استفاده می‌شود. از نظر دمای نگهداری محصولات نیز به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفر
 • سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفر

انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفر برای نگهداری محصولات منجمد مانند گوشت، مرغ، بستنی و… به کار گرفته می‌شود. انواع سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفر برای نگهداری محصولاتی مانند میوه، مرغ تازه، گل شاخه بریده و … استفاده می‌شود. پس از طراحی خرپا ، باید آن را ساخته و نصب کنید. ساخت و نصب خرپا باید مطابق با استانداردهای مربوطه انجام شود.

همچنین سردخانه های دومداره به صورت ترکیب دو سردخانه بالای صفری و زیر صفری است. ساخت سردخانه دومداره توجیه اقتصادی بیشتری دارد زیرا می‌توان هم از قسمت زیر صفری و هم قسمت بالای صفری استفاده کرد و هم زمان محصولات گوناگون با شرایط نگهداری مختلف را درون سردخانه قرار داد.

هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری

سردخانه بالای صفری برای نگهداری محصولاتی مانند میوه، لبنیات و … مناسب است. در جدول زیر قیمت تجهیزات، عایق کاری و اجرای سردخانه ۱۰۰۰ تنی بالای صفری آورده شده است:

تجهیزات عایق کاری مهندسی و اجرا
۳۳۵۰۰ ۲۵۷۰۰ ۴۲۰۰

هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری

سردخانه زیر صفری برای نگهداری محصولاتی مانند گوشت منجمد، ماهی منجمد و … مناسب است. در جدول زیر قیمت تجهیزات، عایق کاری و اجرای سردخانه ۱۰۰۰ تنی زیر صفری آورده شده است:

تجهیزات عایق کاری مهندسی و اجرا
۳۴۵۰۰ ۲۵۷۰۰ ۴۲۰۰

هزینه ساخت و نگهداری سردخانه دارای مولفه‌های مختلفی است. سوددهی سردخانه یکی از مواردی است که باید پیش از احداث سردخانه حتما به آن توجه کنید. برای دانستن میزان سوددهی سردخانه می‌توانید به طرح توجیهی سردخانه ۱۰۰۰ تنی مراجعه نمایید.

هزینه ساخت و بهره‌برداری سردخانه به دو بخش کلی تقسیم می‌شود:

 1. هزینه های اولیه سردخانه
 2. هزینه های جاری سردخانه

هزینه اولیه سردخانه ۱۰۰۰ تنی

همان‌طور که گفته شد، احداث سردخانه می‌تواند با اهدافی مانند اجاره سردخانه یا نگهداری محصولات تولیدی یک واحد صنعتی یا کشاورزی انجام گیرد. هزینه اولیه ساخت سردخانه شامل موارد زیر است:

 • هزینه زمین
 • هزینه ساخت بنا
 • هزینه تجهیزات سردخانه
 • هزینه نصب و و اجرای سردخانه

هزینه زمین سردخانه

پس از تعیین هدف احداث سردخانه، زمین مورد نظر و ابعاد آن انتخاب می‌شود. هزینه خرید زمین سردخانه، یکی از مولفه‌های مهم قیمت سردخانه ۱۰۰۰ تنی است. برای انتخاب متراژ زمین باید فضاهای زیر را در نظر گرفت:

 • سالن‌های نگهداری
 • راهروهای ارتباطی
 • آمادگاه
 • اتاق پیش سرد کن
 • موتورخانه
 • اتاق کنترل
 • اتاق ژنراتور
 • اتاق ترانسفورماتور
 • تعمیرگاه و شارژ باتری
 • سکوی تخلیه و بارگیری

همچنین در انتخاب ابعاد زمین باید فضاهایی به پارکینگ، فضای سبز و ساختمان‌های جانبی مانند نگهبانی، سرویس بهداشتی، دفتر و … اختصاص داده شود.

هزینه ساخت بنا

هزینه ساخت بنا شامل هزینه تجهیزات ساختمانی، طراحی فضا، دستمزد و … است. ابعاد بنای مورد نظر با توجه به تناژ محصول و ظرفیت نگهداری آن تعیین می‌شود. برای مثال، ابعاد سردخانه ۱۰۰۰ تنی ۶×۲۰×۴۶ است.

همچنین در تعیین ابعاد زیربنای سردخانه باید علاوه بر فضای مفید نگهداری محصول، راهروهای ارتباطی و محل رفت و آمد وسایل نقلیه و افراد در نظر گرفته شود. راهروبندی مناسب سردخانه باعث استفاده بهینه از فضای سردخانه و در نتیجه افزایش بازدهی خواهد شد.

هزینه تجهیزات سردخانه

تجهیزات سردخانه ۱۰۰۰ تنی شامل لوازم عایق کاری و سرمایشی است. بخش زیادی از هزینه های ساخت سردخانه به تجهیزات آن بستگی دارد.

هزینه تجهیزات عایق کاری

عایق کاری سردخانه شامل عایق کاری کف، سقف و دیواره ها است. برای عایق کاری دیواره ها و سقف از استفاده می‌شود. عایق کاری کف سردخانه به وسیله فوم XPS یا ساندویچ پانل انجام می‌شود.

هرچقدر هزینه بیشتری برای عایق کاری سردخانه در نظر گرفته شود و عایق کاری سردخانه با کیفیت بالاتری انجام شود، هزینه های جاری سردخانه مانند هزینه انرژی و استهلاک تجهیزات کاهش می‌یابد. مناسب بودن درب سردخانه یکی از عوامل مهم در کاهش تلفات حرارتی سردخانه است.

هزینه تجهیزات سرمایشی

تجهیزات سرمایشی سردخانه شامل کمپرسور، لوله کشی، شیرآلات، اواپراتور، کندانسور و لوازم جانبی است.هنگام طراحی سردخانه ابتدا توان مورد نیاز کمپرسور با توجه به بار برودتی سردخانه محاسبه می‌شود. شرایط محیطی محل احداث سردخانه بر بار برودتی محاسبه شده و در نتیجه توان کمپرسور تاثیر خواهد داشت.

هر چه دمای محیط بیشتر باشد، اختلاف دمای داخل و خارج سردخانه بیشتر و در نتیجه بار برودتی بیشتر است. دو عامل موثر بر قیمت کمپرسور شامل توان کمپرسور و برند کمپرسور است.

بازه هزینه اواپراتور و کندانسور بسیار گسترده است. هزینه مبدل های حرارتی سردخانه به شرایط آب و هوایی محل احداث سردخانه و شرایط کاری -شامل رفت و آمد نیروی انسانی و محصولات- بستگی دارد.

هزینه نصب و اجرای سردخانه

هزینه نصب و اجرای سردخانه با توجه به ابعاد سردخانه تعیین می‌شود. این هزینه شامل نصب تجهیزات و عایق کاری سردخانه می‌شود.

هزینه های جاری سردخانه

هزینه های جاری سردخانه مربوط به هزینه های نگهداری سردخانه پس از احداث آن است. این هزینه ها شامل بهای انرژی، تعمیرات و نگهداری سردخانه، هزینه سرمایه (شامل هزینه سرمایه ناشی از تورم و افت سرمایه صرف شده در سردخانه)، هزینه فاسد شدن مواد و سایر هزینه های جاری مانند هزینه نیروی انسانی، نظافت، گاز و تلفن، عوارض دولتی و … است.طراحی مناسب سردخانه و انتخاب تجهیزات مناسب و با راندمان بالا تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های جاری سردخانه مانند هزینه انرژی و هزینه تعمیر و نگهداری دارد.

خرید سردخانه ۱۰۰۰ تنی

پیش از خرید یا سفارش ساخت سردخانه هزار تنی باید کاربری سردخانه و محل احداث سردخانه را مشخص کنید.فضای مورد نیاز برای سردخانه 500 تنی مخصوص میوه و تره بار  300متر مربع با ارتفاع 9 متر میباشد چنانچه ارتفاع سالن کمتر از9 متر باشد به ازای هرمتر کاهش ارتفاع 30متر مربع به مساحت اضافه میشود.برای این منظور بهترین حالت یک سالن با عرض 15 و طول 18 متر عالی ترین نوع انتخاب خواهد بود .

سالن سردخانه 500 تنی در این حالت فقط یک سالن خواهد بود و میتوان به دو ویا سه سالن تقسیم کرد. البته افزایش تعداد سالنها باعث افزایش قیمت تمام شده خواهد و تجهیزات و ماشین آلات بیشتری نیاز خواهد داشت.

فضای مورد نیاز سردخانه 1000 تنی  چقدر باید باشد؟

فضای مورد نیاز برای یک سردخانه بالای صفر با ظرفیت 1000 تنی مخصوص میوه و تره بار   حداقل 600 متر مربع با ارتفاع 9 متر میباشد.چنانچه قصد ایجاد راهرو داشته باشید فضای راهرو را جداگانه حساب نمایید.  برای سردخانه 1000 تنی بهترین حالت ایجاد دو اتاق 500 تنی و یا دو اتاق 400 تنی با یک اتاق 200 تنی پیش سرد خواهد بود . البته باید توجه داشت که فضای مورد نیاز برای محصولات مختلف و نوع چیدمان میتواند متفاوت و به سلیقه طراح باشد.

فضای مورد نیاز برای سردخانه 1500 تنی میوه و تره بار:

سوله و فضای  سرپوشیده مورد نیاز برای سردخانه 1500 تنی مخصوص میوه و تره بار  800متر مربع با ارتفاع 9 متر میباشد چنانچه ارتفاع سالن کمتر از9 متر باشد به ازای هرمتر کاهش ارتفاع 30متر مربع به مساحت اضافه میشود.برای این منظور بهترین حالت سه سالن با عرض 15 و طول 18 متر عالی ترین نوع انتخاب خواهد بود .

سالن سردخانه 500 1تنی در این حالت فقط سه سالن خواهد بود و میتوان به چهار سالن تقسیم کرد. البته افزایش تعداد سالنها باعث افزایش قیمت تمام شده خواهد و تجهیزات و ماشین آلات بیشتری نیاز خواهد داشت.

چنانچه قصد ایجاد راهرو وسط در سوله سردخانه را داشتید متراژ آن را به این مساحت اضافه نمایید.هزینه ساخت سوله برای سردخانه 1000تنی چقدر است ؟  بامراجعه به لینک زیر از هزینه های سوله با خبر شده و خودتان آنلاین  وزن سوله خود را محاسبه کنید

برای ساخت سردخانه 2000تنی چقدر فضا لازم است ؟

برای احداث سردخانه 2000 تنی میوه و تره بار و یا سردخائه سیب زمینی ،سوله و فضای  سرپوشیده مورد نیاز برای سردخانه 2000تنی مخصوص میوه و تره بار حدود 1300متر مربع با ارتفاع 9 متر میباشد چنانچه ارتفاع سالن کمتر از9 متر باشد به ازای هرمتر کاهش ارتفاع 30متر مربع به مساحت اضافه میشود.

ابعاد مناسب این سردخانه در بهترین حالت 30در42 میباشد برای این منظور بهترین حالت 4 سالن  با ظرفیت 500تن میباشد و  عالی ترین نوع انتخاب خواهد بود . سالن سردخانه 2000تنی در این حالت فقط 4 سالن خواهد بود و میتوان به  سالن های بیشترتقسیم کرد.

البته افزایش تعداد سالنها باعث افزایش قیمت تمام شده خواهد و تجهیزات و ماشین آلات بیشتری نیاز خواهد داشت.چنانچه قصد ایجاد راهرو وسط در سوله سردخانه را داشتید متراژ آن را به این مساحت اضافه نمایید.

زمین تاسیس سردخانه

مرحله اول تاسیس سردخانه زمین مورد نیاز برای تاسیس می باشد چرا که در صورت بزرگ بودن ابعاد زمین شما هزینه زیادی برای خریدن آن زمین باید متقبل شوید که این هزینه می تواند جلوی پیشرفت و یا استفاده از تجهیزات مناسب را بگیرد.

اگر به صورت اصولی و عمیق طراحی تمامی سوله ها یاد گرفته باشید، می توانید به راحتی و با صرفه جویی در زمان خود، به طراحی سوله پرداخته و با خیال راحت برای کارفرمای خود سوله ی دلخواهشان را طراحی و آماده به اجرا کنید.

پس زمان خرید حتماً ابعاد زمین خود را مد نظر قرار دهید و تاسیس سردخانه خود را در مکانی انجام دهید که بتوانید از همه امکانات آن مکان استفاده کنید.همچنین این زمین باید قابلیت ارتقا دادن را داشته باشد و زمانی که شما قصد داشتید که خود را گسترش دهید ، دچار مشکل نشوید و بدون نگرانی اقدام به گسترش سردخانه کنید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا