ایرانی کسب و کارعمومی

راهنمای جامع برای تعمیر و نگهداری درب‌های اتوماتیک پرسرعت

ما تقریبا هر روز از درب‌ های اتوماتیک استفاده می‌کنیم. اما زمانی متوجه حضور آنها می‌شویم که برای بار اول ایراد پیدا می‌کنند. برای اجتناب از این وضعیت، نکاتی ساده را به شما خواهیم گفت که مسلما باعث افزایش طول عمر درب ‌های اتوماتیک شده و شما را از افتادن در دردسر حفظ می‌کند. اما وقتی کار به تعمیر درب های کشویی می‌رسد، بهتر است مسئله را به افراد حرفه‌ای متخصص در زمینه تعمیر درهای شیشه‌ای کشویی سپرد.

ما تقریبا هر روز از درب‌ های اتوماتیک استفاده می‌کنیم. اما زمانی متوجه حضور آنها می‌شویم که برای بار اول ایراد پیدا می‌کنند. برای اجتناب از این وضعیت، نکاتی ساده را به شما خواهیم گفت که مسلما باعث افزایش طول عمر درب ‌های اتوماتیک شده و شما را از افتادن در دردسر حفظ می‌کند. اما وقتی کار به تعمیر دربهای کشویی می‌رسد، بهتر است مسئله را به افراد حرفه‌ای متخصص در زمینه تعمیر درهای شیشه‌ای کشویی سپرد.

برای کنترل و نگهداری درب ‌های اتوماتیک، روزبه ‌روز قوانین بیشتری وضع می‌شود. با این حال، به محض اینکه هشداری مبنی بر احتمال خرابی جدی از درب ‌های اتوماتیک دریافت کردید، می‌توانید بلافاصله با شرکت ما تماس بگیرید. موضوع صحبت ما ایمنی خود شماست.

 1. روغن ‌کاری درب ‌های اتوماتیک

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که هرگونه صدای جیرجیر از درها به دلیل اجزای خراب نیست. باید سیستم های اصطکاکی مثل لولا، قفل و چفت (ضامن) را بررسی کنید تا از مشکل صدا و ساییدگی جلوگیری شود. اینها نقاط مهمی هستند که حتما باید روغن کاری شوند. زیرا این نقاط ، محل چرخش موتور و درب هستند. بسته به اینکه درب‌های اتوماتیک از نوع زیرسقفی ، گردان ، کشویی یا لولایی باشند، مکان این قطعات متفاوت خواهد بود و شما باید جای قطعات را بلد باشید. اما در مرحله نصب، ما می‌توانیم همه مشکلاتی را که با آن روبه‌رو هستید، حل کنیم.شما با یادگیری  می توانید مشکلات را از قبل شناسایی کنید .

اما بازوها، زنجیرها، وزنه‌ های تعادل و زیپ ‌های متعلق به درب ‌ها را چنانچه موجود باشند، نباید فراموش کرد. همانطور که گفتیم، اگر این نقاط روغنکاری شده و خشک نشوند، درب ‌های اتوماتیک روان کار خواهند کرد. برای روغنکاری درب‌ها می توان از گریس یا لایه نازکی از ژله پترولیوم استفاده کرد. هرچند توصیه ما مورد دوم است. زیرا ماندگاری بیشتری دارد، سبک است و سفت نمی‌شود.

 1. از ورود آب به داخل لاستیک آب ‌بندی و کانال ممانعت کنید

در موارد قابل ملاحظه‌ای، تابلوی کنترلِ درب ‌های اتوماتیک به دلیل باران یا رطوبت آسیب دیده است. اگر تابلوی کنترل روی دیوار نصب شده باشد، باید مواظب باشید که آب، چه از طریق سوراخ پیچ‌ ها و چه از طریق ورودی کابل ‌ها به داخل تابلو راه پیدا نکند. چنانچه در نهایت این اتفاق بیفتد، کار عاقلانه این است که این قسمتها را با سیلیکون آب بندی کنید.

 1. مراقب حشرات باشید.

اگر آب می‌تواند وارد تابلوی کنترل شود، چرا حشرات یا سایر حیوانات کوچک نباید بتوانند وارد شوند؟ حرارت تولید شده توسط ترانسفورمرجریان این موجودات را جذب می‌کند. این وضعیت معمولا بیشتر در موتورهای درب‌های اتوماتیک کشویی پیش می‌آید. با توجه به اینکه این نوع موتور، هم‌ارتفاع با سطح زمین قرار می‌گیرد، دسترسی به آن آسانتر بوده و اگر علاوه بر این، کابل ورودی در زیر آن، آزاد رها شده باشد، وضعیت بدتر هم می‌شود.

باید ورودی این قسمت را ببندید یا در قسمت نزدیک موتور، مرگ‌ موش قرار دهید، حتی اگر نگران حضور بچه‌ها یا حیوانات دست ‌آموز در آن نزدیکی باشید. مراقب سوسک‌ها و مورچه‌ها باشید!

 1. به طور مرتب تابلو برق درب را بازبینی کنید

هنگامی موتور کار می‌کند، می‌توانید سالم بودن رله ‌ها را بررسی کنید. زیرا رله ‌ها به دلیل استفاده مکرر می‌سوزند. اما حواستان باشد که دست به آنها نزنید. اگر با الکترونیک آشنایی دارید، می‌توانید سایر اجزای درب‌ را چک کنید تا باعث وارد شدن خسارت به سایر قطعات نشوند. می‌توانید قبل از اینکه خرابی تشدید شود، درخواست جایگزینی برای درب‌های اتوماتیک بدهید یا با خدمات تعمیرات تماس بگیرید.

 1. نواحی مجاور درب‌ اتوماتیک را نظافت کنید

بسته به نوع درب اتوماتیک که در منزل یا محل کارتان نصب کرده‌اید، امکان تجمع مقداری آشغال و گرد و خاک وجود دارد. در درب‌ های کشویی، باید راهنمای کف را که صفحه‌ ها بر روی آن حرکت می‌کنند، تمیز نگه داشته باشیم. زیرا راهنمای کف ممکن است باعث گیرکردن درب یا خارج شدن درب از ریل شود و این خطرناک است. در درب های لولایی، بسته به نوع لولا و نحوه نصب، امکان تجمع زباله در لولاها وجود دارد که باعث می‌شود درب اتوماتیک درست بسته نشود.

در درب‌های لولایی و در حالت کلی هر نوع دربی که در قسمت کناری، راهنمای کف دارد و قبلا روغنکاری شده است، ممکن است به مرور زمان حجم زیادی از گرد وخاک در آنجا جمع شود. با سفت شدن گرد وخاک، درب کندتر و به سختی حرکت می‌کند. توصیه ما این است که گریس را پاک کرده و در درب‌ های کرکره‌ای از روغن مایع استفاده کنید.

 1. هر دو ماه یکبار درب‌ ها را روغنکاری کنید

این یکی از اقداماتی است که برای کاهش قابل ملاحظهِ خرابی در درب ‌های اتوماتیک به مشتری ‌ها توصیه می کنیم. در این گونه مواقع، گریس غلیظ شاید جواب ندهد. زیرا به مرور زمان باعث ایجاد گیر می‌شود. اما گریس های افشانه‌ای موجود در مغازه‌های سخت ‌افزار فروشی در این گونه مواقع خوب جواب می‌دهند.

در درب‌ های اتوماتیک کشویی، نقاطی که باید روغنکاری شوند، نقاطی هستند که چرخش موتور و درب را تسهیل می‌کنند. اما موتور را باز نکنید و قسمت داخلی آن را غلیظ نکنید. زیرا موتور قبلا هنگام ساخت روغنکاری شده است و کثیف نمی‌شود.

 1. وضعیت فنرِ درب‌ ها ار چک کنید

به مرور زمان، ممکن است فنرها زنگ بزنند. زیرا برای باز و بسته کردن درب، منبسط و فشرده می‌شوند و قدرت خود را از دست می‌دهند. شکستن فنر، امری متداول است و برای اجتناب از این اتفاق، لازم است حتما به فنرها روغن بزنید و بررسی کنید که فنرها کشش خود را از دست نداده باشند و اینکه فنرها قابلیت تنظیم مجدد داشته باشند.

 1. تابلوی فرمان درب‌ ها را چک کنید که صدمه ندیده باشند

اگر درب از نوع زیرسقفی و اتوماتیک باشد، تابلوهای آن را چک کنید تا روی سطح آن فرورفتگی نباشد. برای تعویض، لازم نیست درب را تعویض کنید. بلکه باید تابلو را تعویض کنید. لازم است تا با افراد حرفه‌ای که در زمینه انواع درب‌ها تخصص دارند تماس بگیرید. همانطور که می دانید نگهداری درب‌های اتوماتیک، کاری پرهزینه نیست و    زیاد است. اما بهتر است برای پیشگیری از مشکلات این کار انجام شود.

 1. ابزار کنترل درب‌ های اتوماتیک

به دلیل استفاده بی‌وقفه از دستگاه، ممکن است از کار بیفتد یا هرچند وقت یکبار خراب شود. همانگونه که بسیاری از سایر دستگاه‌ها ممکن است از کار بیفتند.

در هر صورت،نمایندگی مجد ارائه دهنده خدمات عالی هم در زمینه نصب ،تعمیرات و هم در زمینه درب های اتوماتیک در سال های اخیر به دلیل راحتی، در دسترس بودن و کارایی، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. آنها معمولا در بسیاری از مکان های عمومی از جمله مراکز خرید، بیمارستان ها، فرودگاه ها و ساختمان های اداری استفاده می شوند. درب های اتوماتیک علیرغم مزایای فراوانی که دارند از مشکلات و خرابی ها در امان نیستند. در این مقاله به مشکلات رایج درب های اتوماتیک و نحوه رفع آن ها ، تعمیرات درب اتوماتیک و همچنین اهمیت نگهداری منظم برای جلوگیری از بروز این مشکلات می پردازیم.

یکی از رایج ترین مشکلات درب های اتوماتیک این است که به درستی باز یا بسته نمی شوند. این می تواند ناشی از مشکلات مختلفی باشد، از جمله سنسور معیوب، تراز نادرست مسیر در، یا خرابی موتور. در برخی موارد، مشکل ممکن است به سادگی یک سیم شل یا آسیب دیده باشد که می تواند به راحتی توسط یک تکنسین رفع شود.

یکی دیگر از مشکلات رایج درب های اتوماتیک این است که هنگام باز یا بسته شدن صداهای عجیب و غریب تولید می کنند. این می تواند ناشی از فرسودگی یاتاقان ها یا غلطک ها باشد که می تواند توسط یک تکنسین حرفه ای جایگزین شود. در برخی موارد، مشکل ممکن است به دلیل روغن کاری نادرست مسیر یا پانل در باشد که با استفاده از روان کننده در مناطق آسیب دیده قابل حل است.

درب‌ های اتوماتیک نیز ممکن است با حسگرهای خود مشکل داشته باشند، سنسورهایی که برای تشخیص نزدیک شدن شخصی به در طراحی شده‌ اند و مکانیزم باز شدن آن را فعال می‌کنند. اگر حسگر به درستی کار نکند، ممکن است افراد یا اشیاء را تشخیص ندهد، یا ممکن است باعث باز و بسته شدن مکرر در شود. این مشکل معمولاً با تمیز کردن یا تعویض سنسور یا با تنظیم تنظیمات حساسیت آن برطرف می شود.

 • عیب یابی مشکلات درب اتوماتیک: راهنمای DIY
 • مشکلات رایج درب اتوماتیک و نحوه رفع آنها
 • تعمیر و نگهداری درب اتوماتیک

شایع ترین دلایل خرابی درب های اتوماتیک

علاوه بر مشکلاتی که در بالا ذکر شد، درب‌های اتوماتیک نیز ممکن است با پانل‌های کنترل خود که وظیفه مدیریت مکانیسم باز و بسته شدن درب را بر عهده دارند، دچار مشکل شوند. اگر پانل کنترل آسیب ببیند یا عملکرد نادرست داشته باشد، ممکن است باعث شود که درب به طور کلی کار نکند. این مشکل معمولاً با تعویض کنترل پنل با کنترل پنل جدید قابل حل است.

یکی دیگر از مشکلات رایج درب های اتوماتیک این است که ممکن است به درستی بسته نشوند، که می تواند ناشی از تراز نادرست مسیر یا خرابی موتور باشد. بسته به شدت مشکل می توان با تنظیم مسیر یا تعویض موتور این مشکل را برطرف کرد.

درب های اتوماتیک همچنین ممکن است با مکانیسم های ایمنی خود که برای جلوگیری از حوادث و صدمات طراحی شده اند، دچار مشکلاتی شوند. اگر این مکانیسم ها به درستی کار نکنند، ممکن است در هنگام برخورد با مانع، متوقف نشود یا مسیر خود را معکوس کند. این مشکل معمولاً با تنظیم سنسورهای ایمنی یا جایگزینی آنها با سنسورهای جدید برطرف می شود.

عیب یابی درب های اتوماتیک

اگر با درب اتوماتیک خود مشکل دارید، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای عیب یابی آن انجام دهید. ابتدا منبع برق را بررسی کنید و مطمئن شوید که درب برق دریافت می کند. اگر منبع تغذیه مشکلی ندارد، کنترل پنل و سنسورها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کنند.

اگر مشکل از موتور یا مسیر درب باشد، ممکن است لازم باشد با یک تکنسین حرفه ای اسپیدرز تماس بگیرید تا قطعات آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید. با این حال، اگر مشکل از پنل کنترل یا سنسورها باشد، ممکن است بتوانید خودتان با پیروی از دستورالعمل‌های سازنده یا مشاوره گرفتن از یک متخصص، مشکل را برطرف کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا