ایرانی کسب و کاربین الملل

قیمت مواد غذایی در قبرس شمالی

متوسط هزینه زندگی در این کشور به آیتم های زیادی بستگی دارد ولی به طور متوسط هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در قبرس شمالی 8000 لیر بدون احتساب اجاره خانه می باشد.

Food prices in Northern Cyprus

قیمت مواد غذایی در قبرس شمالی نسبت به ایران چگونه است ؟

قیمت مواد غذایی به طور متوسط دو برابر کشور ایران است ، البته در بعضی موارد کمتر و در بعضی موارد بیشتر است.

مشخصات هزینه ها (ماهانه)
آب 100 لیر
برق 400 لیر
گاز 85 لیر
میوه و سبزیجات 1000 لیر
مواد غذایی 4000 لیر
پوشاک 750 لیر
حمل و نقل 1000 لیر
اینترنت 100 لیر
اجاره خانه 6000 لیر
سایر موارد 565 لیر
جمع کل 14000 لیر

مقدمه

تمامی قیمت ها و هزینه های زندگی در قبرس شمالی که در این مقاله درج شده است ، آپدیت سال 2023 می باشد ، و سعی شده است تا قیمت اجناس و کالاهای ضروری قرار داده شود ، اما به شما دوست عزیز پیشنهاد می شود برای رسیدن به یک نتیجه خوب در خصوص هزینه و قیمت ها از قسمت پشتیبانی تماس بگیرید تا آخرین اطلاعات در اختیار شما قرار بگیرد ، هم داریم که در خصوص هزینه بورسیه تحصیلی قبرس و خوابگاه می تواند راهنمای شما باشد.در ابتدا از شما دعوت می کنم کلیپ زیر که مربوط به یکی از فروشگاه های مواد غذایی است را با دقت ببینید ، شما با دیدن این کلیپ به قیمت های مواد غذایی پی خواهید برد ، چرا که قیمت مواد غذایی نقش بسیار مهمی در تعیین هزینه های زندگی خواهد داشت ، شما می توانید با همین قیمت ها و مقداری که مصرف ماهانه دارید ، هزینه یک ماه زندگی در قبرس شمالی را به راحتی محاسبه کنید.

** قیمت لیر در زمان ضبط این کلیپ 2500 تومان بوده است **

کشور قبرس شمالی به عنوان یکی از بهترین مقاصد جهت مهاجرت به ویژه خرید ملک و سرمایه گذاری در بین ایرانیان است که ضمنا دارای هزینه های زندگی مناسب و البته مقرون به صرفه می باشد ، بطوریکه این هزینه ها تفاوت بسیار زیادی در مقایسه با کشورهای اروپایی دارد و همین موضوع باعث مصمم شدن بیشتر ایرانیان جهت مهاجرت و زندگی در قبرس شمالی شده اسشت.لیر است ، اما واحدهای دیگر پولی همچون  دلار، یورو، پوند و … هم در این کشور مورد استفاده می شود و دلیل آن هم حضور بسیار چشمگیر گردشگران و توریست های اروپایی هست که  معمولا برای تفریح و خرید به قبرش شمالی مسافرت می کنند و آنها معمولا از واحدهای پولی ذکر شده استفاده می کنند.

هزینه های قبرس شمالی در برابر قبرس جنوبی

هزینه های  زندگی در قبرس شمالی بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن 35 تا 45 درصد ارزانتر است، واحد پول رسمی قبرس جنوبی یورو است و واحد پول قبرس شمالی لیر و خود این موضوع نشان می دهد که هزینه زندگی در قبرس شمالی به مراتب کمتر از قبرس جنوبی است.

افرادی که در قبرس جنوبی پاسپورت های قدیمی 3 زبانه دارند به راختی بین قبرس شمالی و جنوبی تردد میکنند و بعضی از این افراد ترجیح می دهند تا خرید و مایحتاج خودشان را از طریق قبرس شمالی تهیه کنند و خیلی از مواقع دیده می شود که روزانه و یا هفتگی به قبرس شمالی سفر میکنند و خرید های روزانه خود را در این کشور انجام می دهند ، چرا که برای آنها بسیار با صرفه است.در خصوص هزینه مسکن هم در قبرس شمالی بسیار ارزانتر از قبرس جنوبی است و این عدد بیشتر از 75 درصد است و این نشان می دهد که در مجموع قبرس شمالی کشور بسیار ارزانتری نسبت به قبرس جنوبی است.

هزینه لوازم خانگی در قبرس شمالی

اگر قصد را دارید ، اصلا نگران هزینه لوازم خانگی نباشید ، شرکت ما به خریداران خود لوازم خانگی را به صورت آفر و تخفیفات تقدیم می کند ، اما اگر می خواهید در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست آورید ، می توانید به مطلب مراجعه کنید ، ما قیمت برخی از لوازم خانگی را قرار داده ایم ، که قطعا با مقایسه قیمت آن نسبت به ایران می توانید برآورد دقیقی از قیمت ها داشته باشید.

قیمت املاک و مسکن در کشور قبرس شمالی

قیمت پائین اجاره و همچنین خرید مسکن در قبرس شمالی باعث شده تا این کشور به عنوان یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه گذاری و مهاجرت باشد و ضمنا باعث شد ه است تا زندگی برای مهاجران و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند ساده تر باشد .

اکثر سرمایه گذارن و خریداران ملک از کشورهای اروپایی و خاورمیانه منجمله ایران هستند که مقایسه قیمت خانه و ملک با کشور خودشان و همچنین امیدواری به باعث شده است تا این کشور یک مقصد مناسب برای مهاجرت باشد، این موضوع فقط مختص به آپاراتمان نیست ، بلکه ، خانه های ویلایی نیز برای اروپایی ها و ایرانی ها یک قیمت مناسب را دارد و آنها این را هم برای سرمایه گذاری و و هم برای تعطیلات و همچنین زندگی انجام می دهند ، قیمت آپارتمان در نقاط مختلف قبرس شمالی بسیار متفاوت هست ولی متوسط قیمت هر متر مربع ملک در این کشور 5670 لیر می باشد.

هزینه اجاره خانه در قبرس شمالی

اجاره خانه خود یکی از هزینه های زندیگی در قبرس شمالی می باشد ،ما در مقاله به طور کلی قیمت اجاره خانه در قسمت ها و شهرهای مختلف قبرس را بررسی کرده ایم و معمولا هزینه اجاره خانه در قبرس شمالی با توجه به شهر محل زندگی و خصوصیات و امکانات خانه خریداری شده متقاوت است ، اما به طور متوسط برای یک خانواده 4 نفره مبلغ 400 پوند برای اجاره خانه باید در نظر بگیرید که این مبلغ میتواند کمتر یا بیشتر هم باشد.

هزینه آب و برق و گاز در قبرس شمالی

هزینه آب برای یک خانواده 4 نفره در ماه 100 لیر در ماه است که شما با استفاده از کارت شارژ آب می توانید هر ماه شارژ کنید و در مورد هزینه برق نیز می بایست 400 لیر در نظر گرفته شود ، البته هزینه برق قبلا بسیار ارزانتر بوده است ، اما در سال های اخیر هزینه برق افزایش داشته است، اما در مورد گاز مصرفی ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که در قبرس شمالی از گاز کشی و لوله کشی گاز خبری نیست و شما برای گاز مورد نیاز پخت و پز خود می بایست از کپسول گاز استفاده کنید که معمولا برای هر 3 ماه یک کپسول گاز مورد نیاز هست و هزینه شارژ کردن و پر کردن کپسول 250 لیر می باشد و شما تقریبا هر ماه 85 لیر بابت هزینه گاز پرداخت میکنید.

 میزان حقوق مشاغل در قبرس شمالی

کمترین درآمد در قبرس شمالی در سال 2023 مبلغ 15 هزار لیر خالص اعلام شده است  و این مبلغ تقریبا کمترین مبلغ حقوقی است که پرداخت می شود .البته این پرداختی ها به شهر محل زندگی در قبرس شمالی نیز بستگی دارد و معمولا در شهرهای گرانتر میزان پرداختی ها نیز بیشتر است، به عنوان مثال نیکوزیا در قبس شمالی یک شهر گران قیمت محسوب می شود که بیشترین حقوق در این شهر گاها تا 25 هزار لیر هم می رسد .

اما مشاغل تخصصی درآمد بسیار بهتری نسبت به مشاغل کارمندی دارد و دیده شده است که پرداختی مشاغل تخصصی تا 29000 لیر نیز رسیده است که این مبلغ دیگر به عنوان بالاترین درآمد در کشور قبرس شمالی محسوب می شود و همانطور که بیان شد، به شماغل خیلی تخصصی مربوط می باشد.هر چه درآمد شما بالاتر باشد ، میزان مالیات بر درآمد هم بیشتر است ، برای درآمد 5000 لیر و بیشتر 10 درصد مالیات در نظر گرفته شده است و برای درآمد بیشتر از 30000 لیر تا 37 درصد مالیات باید پرداخت شود.

هزینه حمل و نقل عمومی 

یکی دیگر از هزینه هایی که شما باید برای قبرس شمالی در نظر بگیرید ، هزینه رفت و آمد است . حمل و نقل عمومی در قبرس شمالی ضعیف می باشد و شاید یکی از مهمترین ، همین موضوع حمل و نقل عمومی است و برای همین بهتر است شما یک خودروی شخصی برای خود داشته باشید . برای مسافرت بین شهرها اتوبوس در نظر گرفته شده است ، اما تعداد آن ها کم می باشد و همین موجب شده تا تعداد دفعات سرویس دهی کم باشد و هزینه متوسط سرویس های بین شهری به طور متوسط 40 لیر می باشد . تاکسی تلفنی نیز در قبرس شمالی فعال می باشند ، اما قیمت ها از 200 لیر شروع می شوند.

هزینه اصلاح موی سر

معمولا مردها هر ماه یکبار برای اصلاح موی سر به آرایشگاه می روند و هزینه اصلاح موی سر در قبرس شمالی 100 لیر می باشد، البته ممکن است بعضی افراد هر 45 روز یا هر دو ماه به آرایشگاه مراجعه کنند.

هزینه رستوران در قبرس شمالی

یکی از هزینه های زندگی در قبرس ، هزینه رفتن به رستوران هست ، معمولا ایرانی ها در هفته یکبار به رستوران می روند و متوسط هزینه غذا برای یک نفر در 150 لیر می باشد ، البته بعضی از رستوران ها با غذاهای محلی هزینه کمتری داشته که برای هر نفر 70 لیر می باشد

هزینه مواد غذایی در قبرس شمالی 2023

همانطور که در ابتدای بحث مطرح شد ، هزینه مواد غذایی در قبرس شمالی در مقابل هزینه مسکن بسیار کمتر است و غذاهای محلی به مراتب ارزانتر از بقیه مواد غذایی می باشند.به عنوان مثال میوه ، سبزیجات محلی در قبرس شمالی از قیمت کم و در عین حال کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و اکثر میوه ها ، صیفی جات به صورت ارگانیک هستند و طعم و مزه آن ها لذیذ و طبیعی است و قطعا برای سلامتی بسیار مفید و ارزشمند هستند.قیمت اینگونه مواد غذایی در مقایسه با کشورهای اروپایی همسایه و غیر همسایه اصلا قابل مقایسه نیستند ، در این کشور زیتون و درختان زیتونبه خوبی رشد می کنند و برای همین روغن زیتون آن بسیار معروف است.سیب زمینی ، پنیر حلیمی و انواع میوه ها و سبزی ها که همگی تولید داخلی قبرس شمالی هستند ، نقش بسیار مهمی را در صنعت غذایی قبرس بازی میکنند و در اکثر فروشگاهها نیز موجود می باشند.

توضیحاتی در مورد وزارت قبرس

وزارت علوم در قبرس شمالی یکی از وزارتخانه‌های مهم است که مسئولیت پشتیبانی و توسعه‌ی آموزش، پژوهش و علوم در کشور را بر عهده دارد. این وزارتخانه در جهت توسعه‌ی جامعه دانش‌بنیان، با ایجاد زمینه‌ها و شرایط مناسب، فرصت درستی را برای افراد علاقمند به پژوهش و تحقیقات علمی فراهم می‌کند.

وزارت علوم قبرس شمالی اهمیت زیادی به توسعه‌ی آموزش عالی می‌دهد و برنامه‌ها و سیاست‌های آموزشی متنوعی را اجرا می‌کند. همچنین، آنها در زمینه‌ی پیشرفت علم و فناوری نقش فعالی را ایفا می‌کنند و بر ارزشیابی و ارتقای سطح دانش و تکنولوژی در کشور تمرکز می‌کنند.علاوه بر این، وزارت علوم قبرس شمالی در زمینه‌ی ارتقای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌ی علوم و فناوری فعالیت دارد. آنها با سایر کشورها و سازمان­ها همکاری می‌کنند تا به اشتراک گذاشتن دانش و تکنولوژی را تسهیل کنند و منافع مشترک را تقویت کنند.به عنوان یک دستگاه دولتی مهم، وزارت علوم قبرس شمالی تلاش می‌کند تا با مدیریت نوآورانه و برنامه‌ریزی موثر، ارتقای کیفیت زندگی امیدوارانه و پایدار را برای جامعه‌ی علاقه‌مند به علوم و فناوری فراهم کند.

دکمه بازگشت به بالا