علامت اختصاری نفت در تریدینگ ویو

حتماً با دو نفت مهم در جهان آشنا هستید و نام آن‌ها را شنیده‌اید، اما آیا می‌دانید تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس در چیست؟

این دو مدل نفت از مهم‌ترین نفت‌های معیار، برای سنجش قیمت نفت در جهان هستند و ما در این مقاله قصد داریم تفاوت این دو را برای شما شرح دهیم؛ اما قبل از پرداختن به تفاوت‌های آن به‌طور مختصر باید با این دو نوع نفت آشنا شویم.

نفت برنت چیست؟

نفت خام برنت ترکیبی از نفت‌های دیگر (مخلوطی از برنت، فورتیز، اُزبرگ و اِکوفیسک) است که از دریای شمال استخراج می‌شود، نفت خام برنت پس از پالایش و تصفیه عمدتاً برای سوخت دیزل و بنزین استفاده می‌شود؛ در بازارهای مالی قیمت نفت خام برنت به‌عنوان یک معیار برای بازار خاورمیانه، اروپا و آفریقا محسوب می‌شود، درواقع نفت برنت معیاری برای ارزش‌گذاری دوسوم نفت در جهان است.

برای آشنایی با  کلیک کنید!

معمولاً نماد نفت برنت در بازار مالی با UKOIL نشان داده می‌شود، برای مشاهده نمودار نفت برنت در تریدینگ‌ویو می‌توانید نام BRENT یا UKOIL‌ را جستجو کنید.

برای آشنایی با نحوه استفاده از سایت  می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

نفت وست تگزاس چیست؟

نماد نفت خام آمریکا در بازار مالی USOIL‌ است، البته با جستجوی WTI هم می‌توانید به نمودار نفت خام وست تگزاس دسترسی داشته باشید.

۱اولین تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس؛ محل استخراج

نفت برنت به دلیل استخراج شدن از دریا، مزایای خاص خود را دارد، در این روش استخراج از دریا، حجم زیادی از نفت به‌سرعت از طریق لوله‌کشی‌های زیر دریا جابه‌جا می‌شود، نفت خام وست تگزاس در آمریکا با استفاده از تکنولوژی‌های جدید استخراج می‌شود، در این روش استخراج، کانال‌هایی در درون زمین و صخره‌ها ساخته می‌شود تا نفت به‌راحتی استخراج شود، علاوه بر این زمین به‌صورت افقی حفاری می‌شود تا استخراج نفت با سهولت بیشتری همراه شود.

برای آشنایی با بازار پرسود  این مقاله را بخوانید!

بنابراین می‌توان گفت هزینه جابه‌جایی (خطوط لوله‌کشی) نفت خام برنت به دلیل نزدیکی به دریا کمتر از نفت خام آمریکاست که در خشکی تولید می‌شود اما در مقابل تکنیک‌های جدید استخراج نفت در آمریکا باعث شده که هزینه حفاری و استخراج نفت وست تگزاس نسبت به نفت خام برنت کمتر باشد، در قسمت‌های بعدی به عوامل تأثیرگذار بر قیمت این دو نوع نفت مهم اشاره می‌کنیم.

۲دومین تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس؛ ترکیب نفتی

تفاوت نفت برنت و WTI از نظر میزان گوگرد:

 زمانی که میزان گوگرد در نفت استخراج‌شده کم باشد به آن نفت شیرین می‌گویند، از این لحاظ نفت خام آمریکا یا همان WTI، گوگرد کمتری دارد و نفت شیرین‌تری محسوب می‌شود، در اصل محتوای گوگرد زیر 0.5 درصد، شیرین تلقی می شود.

برای شرکت در  این صفحه را ببینید!

با این حساب می‌توان گفت نفت وست تگزاس از نفت برنت شیرین‌تر و سبک‌تر است، نفتی که سبک و شیرین باشد، در دمای محیط به‌راحتی جریان می‌یابد و فرآیند پالایش آن راحت‌تر و ارزان‌تر است.

علاوه بر نفت‌های سبک و شیرین، در دنیا نفت‌های ترش و سنگین هم وجود دارند، نفت‌های معیار برای بازار نفت خام ترش و سنگین، نفت خام دبی و نفت خام عمان هستند.

۳سومین تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس؛ تاثیرات سیاسی (ژئوپلیتیکی)

وضعیت سیاسی کشورهای تولیدکننده نفت در جهان نقش مهمی در میزان تولید و قیمت نفت دارد، زمانی که تریدرها قصد انجام معاملات نفت برنت و وست تگزاس را دارند باید به فضای سیاسی کشورهای عضو سازمان اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و آمریکا توجه داشته باشند؛ به‌عنوان‌مثال یک تغییر بزرگ سیاسی در آمریکای شمالی بیشتر روی نفت وست تگزاس تأثیر می‌گذارد تا نفت خام برنت، درنتیجه‌ی این تغییر ممکن است قیمت این دو نفت از هم فاصله زیادی بگیرند.

نکته: اوپک (OPEC)؛ گروهی متشکل از 13 کشور صادر کننده نفت است که از برنت به عنوان معیار قیمت گذاری خود استفاده می‌کند، این اعضا به عنوان یک گروه قدرتمند در نظر گرفته می شوند زیرا کشورهای عضو اوپک قریب به دوسوم ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارند، همچنین قیمت های نفتی است که بودجه و سیاست های بسیاری از کشورها را تعیین می کند.

برای ترید در بازار پرسود فارکس  می‌تواند برای شما کمک کننده باشد!

۴چهارمین تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس؛ نوع بورس

نفت همانند سهام در بورس معامله می‌شود با این تفاوت که نفت برنت و نفت وست تگزاس به‌عنوان نفت‌های شاخص در نظر گرفته می‌شوند، معامله گران می‌توانند با توجه به نام این دو نفت به‌سرعت محل استخراج و سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت این نفت‌ها را بررسی کنند.

محل اصلی معاملات نفت خام برنت در بورس بین‌قاره‌ای (ICE) است اما محل اصلی معاملات نفت وست تگزاس اینترمیدیت، بورس کالای نیویورک (NYMEX) است.

نفت عمدتاً در قالب قراردادهای فیوچرز یا آتی معامله می‌شود، البته برای معامله نفت می‌توانید از قراردادهای CFD یا مابه‌التفاوت نیز استفاده کنید، در این حالت امکان خرید نفت با معاملات Long و فروش نفت با معاملات Short برای شما وجود دارد.

برای آشنایی با  می‌توانید به این مقاله رجوع کنید.

۵پنجمین تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس؛ قیمت

اگرچه انواع نفت خام ازنظر نوع ترکیب نفتی و موارد استفاده با یکدیگر شباهت و همبستگی دارند اما قیمت آن‌ها یکسان نیست، در حالت عادی به دلیل حفاری آسان‌تر نفت خام آمریکا، قیمت نفت وست تگزاس کمی ارزان‌تر از نفت خام برنت است.

در زمان نوشتن این مقاله قیمت نفت خام وست تگزاس یا WTI‌ ،108 دلار و قیمت نفت خام برنت یا BRENT ،111 دلار است، علت دیگری که برای تفاوت قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس در حالت عادی می‌توان ذکر کرد این است که ذخایر نفت دریای شمال در حال کاهش هستند اما تولید نفت در آمریکا در حال افزایش است به‌طوری‌که آمریکا در حال تبدیل‌ شدن به یک صادرکننده بزرگ نفت است.

تفاوت قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس با عنوان «اسپرد Brent / WTI» شناخته می‌شود. اسپرد یا تفاوت قیمت نفت برنت و WTI به عوامل تأثیرگذار در میزان عرضه و تقاضای نفت وابسته است، وقفه در فرآیند تولید نفت و تأثیرات سیاسی دو عامل مؤثر در میزان عرضه و تقاضای نفت هستند که باعث می‌شوند Brent / WTI بیشتر شود. بیشتر شدن میزان اسپرد به معنای بیشتر شدن فاصله قیمتی این دو نوع نفت خام است.

مثال اول از تفاوت قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس

در سال ۲۰۱۱ میلادی و در زمان رخ دادن واقعه بهار عربی، ترس از کاهش عرضه نفت خام برنت باعث افزایش قیمت آن شد، در آوریل همان سال قیمت نفت برنت به 126.65 دلار رسید درحالی‌که قیمت نفت وست تگزاس 112.79 دلار بود.

(بهار عربی واقعه‌ای بود که در اواخر سال 2010 میلادی با اعتراضات و جنبش‌های مردم عرب‌زبان در جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا شروع شد).

مثال دوم از تفاوت قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس

با شروع همه‌گیری ویروس کرونا، بحران ذخیره کردن نفت در جهان آغاز شد و همین موضوع باعث شد تا قیمت نفت خام آمریکا از 18 دلار در هر بشکه به 38- دلار افت کند. این اولین بار در تاریخ بود که قیمت نفت، به عددی منفی تبدیل شد.

سخن پایانی

در این مقاله به تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس پرداختیم، نفت برنت که با نام UKOIL در بازار مالی شناخته می‌شود، نفت استخراج‌شده از دریای شمال است که مبنایی برای تعیین قیمت نفت در دو سوم جهان به‌حساب می‌آید، نفت وست تگزاس اینترمیدیت که با نام USOIL در بازار مالی شناخته می‌شود، نفت استخراج‌شده در آمریکا است که مبنایی برای تعیین قیمت نفت در آمریکا و جهان به‌حساب می‌آید، تریدرها برای انجام معاملات نفت، باید تفاوت نفت برنت و نفت خام آمریکا را بدانند تا بتوانند بهتر قیمت آینده آن‌ها را پیش‌بینی کنند، ما هم در این مقاله به مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع نفت اشاره کردیم تا راهنمای مناسبی برای معاملات نفت در بازار مالی برای شما مهیا کرده باشیم، همچنین برای معامله در چنین کالاهایی حتما در زمینه بورس و معامله گری آموزش مناسبی را دنبال کنید، زیرا نداشتن علم کافی در این زمینه سرمایه شما را به خطر خواهد انداخت و به دلیل حس نیاز ایجاد شده، در زمینه های مختلف از جمله فارکس، ، بورس تهران و… آموزش‌های استاندارد و کاربردی به همراه ساعت ها کلاس های آنلاین و عملی را در کنار اساتید خبره، فراهم کرده تا از معامله گری در این بازارها لذت ببرید و به سوددهی برسید.

مقالات مشابه:

سوالات متداول

۱مفهوم نفت برنت چیست؟

نفت برنت، یکی از نفت‌های مهم در جهان است که از دریای شمال استخراج می‌شود و قیمت آن بر قیمت سایر نفت‌ها در جهان تأثیر می‌گذارد.

۲مفهوم نفت وست تگزاس چیست؟

نفت وست تگزاس یکی دیگر از نفت‌های شاخص در دنیاست که در آمریکای شمالی استخراج می‌شود و قیمت آن شاخصی تعیین‌کننده بر قیمت سایر نفت‌ها در آمریکا و جهان است.

۳تفاوت نفت برنت و نفت وست تگزاس در چیست؟

در متن مقاله به ۵ تفاوت مهم این دو نوع نفت اشاره کردیم، می‌توان گفت نحوه قیمت‌گذاری آن چه در این مقاله می‌خوانید:

 • نماد نفت در فارکس چیست ؟
 • انواع نماد نفت در فارکس کدام است؟
 • شاخص یا علامت نفت در فارکس چگونه معامله می‌شود؟

نفت خام یکی از مهم‌ترین مواد فسیلی در جهان است که علاوه بر استفاده به عنوان سوخت، در ساخت بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می‌کنیم نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. وابستگی شدید جهان به نفت سبب شده تا این ماده سیاه ارزشمند، مانند طلا، به محصولی استراتژیک در دنیا تبدیل شود. به همین دلیل است که همیشه قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر زیادی بر بهای سایر اقلام مورد معامله داشته است. ما به عنوان یک معامله‌گر معمولی نیز می‌توانیم معامله نفت در فارکس را انجام دهیم.

نماد نفت در فارکس چیست ؟

حدود 160 نماد نفت در فارکس وجود دارند که البته کارگزاری‌های شناخته شده و معتبر بیشتر تلاش می‌کنند تا مهم‌ترین این نمادها را برای ترید در بازار فارکس، در اختیار معامله‌گران قرار دهند. برخی از مهم‌ترین شاخص ها و نماد های نفت قابل معامله در نرم افزار متاتریدر را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

نمادهای نفت در متاتریدر

 • نفت خام آمریکا (USOIL)
 • وست تگزاس اینترمدیت (WTI)
 • نفت برنت (BCOUSD یا UKOIL)
 • رفرنس اوپک (OPEC Reference)
 • نفت خام دبی (Dubai Crude)
 • بانی لایت (Bonny light)
 • اورال (Ural)
 • بسکت (Basket)

معرفی چند نماد نفت جهانی در فارکس

در این قسمت، چند نماد نفت خام در فارکس را معرفی می‎‌کنیم:

نماد نفت خام آمریکا در بازار فارکس

تشخیص نماد نفت خام آمریکا در فارکس (US Crude OIL) کار چندان سختی نیست. ما می‌توانیم این نماد را در بروکرها یا کارگزاری‌های مختلف، با همان نام لاتین در کنار سایر دارایی‌های طبیعی پیدا کنیم. این نماد معمولا به صورت خلاصه به صورت USOIL نشان داده می‌شود. البته با توجه به نوع بازار معاملاتی، ممکن است نماد نفت خام آمریکا در فارکس را با نام‌هایی نظیر USO یا BNO (نفت برنت) نیز مشاهده کنیم. لازم به ذکر است که این نماد به صورت CFD معامله می‌شود.

نماد WTI یا CL در فارکس

نماد نفت برنت در فارکس (BCO)

مقایسه بین نفت وست تگزاس و برنت

با وجودی که نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از نمادهای پرطرفدار برای معامله در بازارهای جهانی نفت و فارکس هستند، 5 تفاوت قابل‌توجه بین آنها وجود دارد:

 1. محل استخراج:
  نفت خام وست تگزاس در ایالات متحده، عمدتاً در ایالت‌های تگزاس، داکوتای شمالی و لوئیزیانا، استخراج و تولید می شود. در حالی که نفت خام برنت از میادین نفتی واقع در دریای شمال استخراج می‌شود.
 2. تفاوت ژئوپلیتیکی:
  قیمت نفت معمولاً تحت تأثیر رویدادهای سیاسی قرار می‌گیرد، یعنی شرایط سیاسی در مناطقی که نفت استخراج می‌شود، می‌تواند بر قیمت‌ها و میزان عرضه و تقاضا برای نفت تأثیر بگذارد. امروزه، این مسئله بیشتر در مورد نفت اوپک صادق است تا نفت وست تگزاس یا برنت.
 3. ترکیب و محتوا:
  ترکیب نفت وست تگزاس و برنت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. از معیار موسسه نفت آمریکا با عنوان چگالی ای پی آی (API Gravity) به عنوان کمیتی برای ارزیابی چگالی مایعات نفتی و پتروشیمی استفاده می‌شود که میزان سنگینی نفت در مقایسه با آب و محتوای گوگرد آن را می‌سنجد. بر اساس این معیار، میزان گوگرد نفت وست تگزاس 0.24 درصد در حالی که میزان گوگرد نفت برنت 0.37 درصد است. هر چه میزان گوگرد نفت کمتر باشد، تصفیه آن آسان‌تر خواهد بود.
 4. گزینه‌های معاملاتی نفت:
  نمادهای برنت (BRN) و وست تگزاس (WTI) هر دو نماد نفت در فارکس هستند و گزینه‌های معاملاتی متفاوتی نظیر قراردادهای آتی و CFD دارند. قراردادهای آتی برای نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از طریق بورس کالای نیویورک و برنت از طریق بورس بین قاره ای مدیریت می‌شوند، در حالی که بسیاری از کارگزاران CFD این گزینه را برای معامله از طریق یک کارگزار و یک پلتفرم ارائه می‌دهند.
 5. قیمت:
  به لحاظ نظری، نفت وست تگزاس باید قیمت بالاتری نسبت به نفت خام برنت داشته باشد. با این وجود، این قاعده همیشه صادق نیست. دلیل این مسئله این است که مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که صرف نظر بر کیفیت آن، بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارند. یکی از این عوامل مهم میزان عرضه و تقاضا است.

نفت خام اوپک

نحوه معامله نفت در فارکس

همان طور که پیش از این گفته شد، نفت به عنوان کالای مهمی در جهان، مانند طلا، در نظر گرفته می‌شود و ارزش آن به شدت تحت تاثیر اخبار مختلف قرار دارد. از آن جا که منابع نفت محدود هستند، قیمت آن با تغییر در میزان عرضه و تقاضا نوسانات زیادی پیدا می‌کند. به همین دلیل است که نماد نفت در بازار فارکس برای معامله‌گران گزینه جذابی محسوب می‌شود چون با استفاده از نوسان‌گیری، آنها می‌توانند به سود قابل توجهی دست یابند.

اگر بخواهیم ترید نفت در فارکس را آغاز کنیم، باید به دو نکته توجه داشته باشیم:

 1. نکته اول این است که باید با انواع نماد نفت در فارکس که پیش از این به آنها اشاره کردیم، آشنایی داشته باشیم.
 2. نکته دوم این است که بیشتر این نمادها یک اختلاف قیمت ثابت دارند و زمانی که قیمت نفت صعودی یا نزولی شود، معمولا همگی دنبال روی یکدیگر هستند.

در معامله نفت در فارکس باید به تحلیل فاندامنتال این نماد نیز توجه زیادی داشته باشیم، چون گزارش‌هایی که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نفت ارائه می‌دهند، به شدت مهم هستند. ما از تحلیل فاندامنتال، باید برای خواندن بازار نفت و از تحلیل تکنیکال، برای پیدا کردن نقاط ورود و خروج خود به معاملات استفاده کنیم.

جهت درخواست حساب بروکر  اسلامی  اینجا کلیک کنید

قیمت نقدی نفت

قیمت نقدی نفت (Oil Spot Price)‌ نشان‌ دهنده هزینه خرید یا فروش فوری نفت با قیمتی مشخص است که تاریخ معینی ندارد. برای مثال، در مقایسه با قراردادهای آتی، در قیمت نقدی، ارزش لحظه‌ای نفت در بازار نشان داده می‌شود اما در قراردادهای آتی، قیمت در آینده معیار معاملات با نماد نفت در فارکس خواهد بود. همچنین لازم است خاطرنشان کنیم که تجارت بر اساس قیمت نقدی مستلزم تحلیل نمودار نفت در فارکس به صورتی حرفه‌ای است تا بتوانیم معاملات خود را با ریسک‌ کمتری انجام دهیم.

قراردادهای آتی نماد نفت

در قراردادهای آتی نماد نفت در فارکس، معامله‌گران در مورد خرید و فروش مقداری مشخصی نفت در تاریخ معینی در آینده توافق می‌کنند. در واقع، قراردادهای آتی نفت نشان‌دهنده میزان عرضه و تقاضا برای نفت هستند. برخی از سرمایه‌گذاران و تاجران بزرگ نیز با استفاده از این قراردادها می‌توانند سبب کاهش و افزایش قیمت نفت در جهان ‌شوند.

برای مثال، شرکت‌های بزرگ با استفاده از قراردادهای آتی تلاش می‌کنند تا قیمت نفت را به ثبات رسانده و از نوسانات نامطلوب جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که این نوع قراردادها تنها راه خرید سهام و یا نماد نفت جهانی در فارکس محسوب می‌شوند.

این گزینه‌ها شبیه به قراردادهای آتی نفت هستند اما در صورت عدم تمایل به انجام معامله، تعهدی در مورد آن نیز وجود ندارد. با استفاده از این گزینه‌ها، خرید و فروش باز هم بر اساس قیمت و تاریخی مشخصی انجام می‌شوند اما هر دو طرف معامله دارای این اختیار هستند که از معامله اجتناب کنند.

این دو نفت مهم‌ترین تفاوت بین آن‌ها است.

لینک کوتاه

 

دکمه بازگشت به بالا