ایرانی کسب و کارعمومی

آشنایی با انواع پکینگ برج خنک کننده

سطح تبخیر و راندمان پکینگ به چه معنی است؟

در مطلب تخصصی مربوط به پکینگ های برج خنک کننده، توضیح دادیم که وظیفه اصلی فیلینگ برج خنک کن، افزایش سطح تماس آب و هوا و بهتر کردن تبخیر سطحی است. بدین ترتیب پکینگ بستری را فراهم می کند تا آب مدت زمان بیشتری در معرض هوای در حال عبور از برج خنک کننده قرار بگیرد و نیز سطح بیشتری از آب با هوا در تماس باشد.

در کولینگ تاور های قدیمی، از الوارهای چوب اشباع به عنوان پکینگ هاترول استفاده می شد که پس از پیشرفت تکنولوژی، استفاده از پکینگ فیلم و فیلینگ ضد رسوب که از جنس پلاستیک و از نوع پی وی سی – PVC و پ پ – PP هستند، متداول شد.

سطح مفید تبخیر که با واحد متر مربع بر متر مکعب حجم پکینگ اندازه گیری می شود، عبارت است از سطح معادلی که تبخیر سطحی بر روی آن انجام می شود. باید توجه داشت که سطح مفید تبخیر الزاما با سطح فیزیکی پکینگ برابر نیست. در مدیا نوع نت اسپلش، سطح مفید تبخیر پکینگ از سطح هندسی آن بیشتر است زیرا بخش قابل توجهی از تبخیر توسط قطرات آب که توسط بدنه پکینگ به اطراف پاشیده می شود، صورت می پذیرد.

مقایسه سطح تبخیر و عمر مفید انواع مختلف پکینگ فیلم و اسپلش

به صورت کلی سطح مفید تبخیر در فیلینگ نت اسپلش مدل NC20-25، گرید اسپلش، اسپلش بار، رندوم اسپلش و توربو اسپلش بین 50 الیm2/m3 130 و سطح تبخیر پکینگ برج خنک کننده فیلم بین 120 الی 240 متر مربع بر متر مکعب است.

در پکینگ یا فیلینگ فیلم، با افزایش گام پکینگ، سطح مفید تبخیر کاهش می یابد اما در عین حال احتمال گرفتگی نیز کم می شود. به عنوان مثال پکینگ فیلم گام 19 سطح مفید تبخیر کمتری نسبت به پکینگ فیلم گام 12 دارد اما در مقابل گرفتگی ناشی از رسوب مقاوم است.

سطح مفید تبیر برخی از پکینگ های کولینگ تاور پر کاربرد عبارت اند از :

سطح مفید تبخیر پکینگ فیلم کانتر فلو با گام 19 میلیمتر : 150m2/m3

سطح مفید تبخیر پکینگ فیلم کانتر فلو با گام 27 میلیمتر : 125m2/m3

سطح مفید تبخیر پکینگ نت یا تریکل اسپلش آلمانی ضد رسوب برج خنک کننده : 130m2/m3

سطح مفید تبخیر پکینگ اسپلش گرید کولینگ تاور : 50m2/m3

به نصف فاصله حداکثر بین دو ورق در پکینگ لانه زنبوری یا فیلم، گام پکینگ(بر حسب میلیمتر) گفته می شود. برای درک بهتر این مطلب اگر از بالا به پکینگ فیلم نگاه کنید شش ضلعی هایی می بینید که به فرم لانه زنبوری کنار هم قرار گرفته اند. فاصله بین دو ضلع متقابل بر حسب میلیمتر در این حالت معادل 2 برابر پکینگ است. در ادامه گام های رایج و پر مصرف پکینگ فیلم را توضیح میدهیم.

پکینگ فیلم گام 12 میلیمتر

این نوع پکینگ برج خنک کننده اسپلش دارای سطح مفید تبخیر و راندمان بسیار بالایی است اما فقط در شرایطی که سختی آب خیلی پایین باشد مورد استفاده قرار می گیرد. پکینگ گام 12 لانه زنبوری فیلم برای آب در شهرک صنعتی و آب چاه مناسب نیست و معمولا خیلی سریع رسوب می گیرد. در عین حال به خاطر تنگ بودن روزنه های فیلینگ 12، معمولا موتور و فن باید فشار بیشتری را تحمل کنند.

پکینگ فیلم گام 19

فیلینگ برج خنک کن با گام 19 میلیمتر، متداول ترین محصول موجود در بازار است و عموما با آب شهر و آب نسبتا سبک سازگار است. اما در شرایطی که سختی آب بالا باشد این پکینگ نیز دچار گرفتگی می شود.

پکینگ گام 23 و گام 27

این نوع فیلینگ برای آب های نسبتا سخت استفاده می شود و راندمان تبخیر کمتری دارد. پیشنهاد می کنیم در صورتیکه در کولینگ تاور آب چاه یا آب سخت جریان دارد از پکینگ نت اسپلش ضد رسوب استفاده شود. فیلینگ تریکل اسپلش پلی پروپیلن هم عمر مفید بالاتری دارد و هم راحت تر تمیز می شوند.

در بخش دوم اطلاعات فنی مربوط به پکینگ، به طبقه بندی پکینگ ها از لحاظ نوع عملکرد می پردازیم. از لحاظ نوع عملکرد در پکینگ می توان پکینگ ها را به دو نوع پکینگ فیلم و پکینگ اسپلش برج خنک کننده تقسیم کرد.

ویژگی های فیلینگ فیلم کولینگ تاور

دلیل نامگذاری این نوع پکینگ ها به دلیل شرایط عملکرد آنها در برخورد با آب و یا سیال خنک شونده است. هنگامی که آب بر روی این نوع پکینگ ها ریخته می شود، فیلمی (سطحی) از آب بر روی ورقه ها تشکیل می شود. تشکیل این فیلم سطحی باعث می شود در حجم یکسان، سطح برخورد آب و هوا بیشتر شده و تبخیر سطحی افزایش یابد و در نتیجه سیال خنک شود.

بزرگترین مزیت پکینگ های فیلم، راندمان تبخیر بالاتر از پکینگ های اسپلش است. بزرگترین عیب این نوع پکینگ ها گرفتگی حفره های آن به دلیل ایجاد رسوب به مرور زمان است. شایان ذکر است که پکینگهای فیلم خود دارای انواع مختلف و با ابعاد حفره های مختلف می باشند که هرکدام کاربری خاصی دارند لیکن اصول خنک کردن و تبخیر سطحی در آنها یکسان می باشد.

مزایای فیلینگ نوع فیلم(لانه زنبوری) برج خنک کننده

  • راندمان بالای تبخیر آب
  • قیمت مناسب و کمتر از نمونه ضد رسوب NC 20 -25

معایب پکینگ فیلم برج خنک کن

  • گرفتگی شدید در صورت استفاده در آب با سختی بیش از 150 -200
  • ایجاد افت فشار هوای بیشتر در برج خنک کننده
  • نیاز به تعویض یا اسید شویی کامل بلوک های پکینگ بعد از 2 الی 4 سال

ویژگی های مهم پکینگ نت اسپلش یا تریکل اسپلش عبارت اند از :

استفاده از PP به صورت 100% نو و بدون استفاده از مواد بازیافتی

عدم گرفتگی پکینگ اسپلش در آب سخت و با وجود رسوب کربنات کلسیم

قابلیت تحمل دما از -20 تا 80 درجه سانتیگراد با فرض عملکرد پیوسته برج خنک کن

طول عمر بسیار بالای فیلینگ نت اسپلش

سرویس و شستشوی بسیار راحت با استفاده از واتر جت

مقاومت در مقابل شرایط آب اسیدی کولینگ تاور

مقاومت نت اسپلش در برابر شرایط آب قلیایی

مشخصات پکینگ نت اسپلش آلمانی

مزایای پکینگ اسپلش ضد رسوب برج خنک کننده 

  • قابل استفاده در برجهای خنک کننده صنعتی
  • عدم نیاز به تعویض تا مدت طولانی
  • رسوب بسیار کمتر نسبت به پکینگ فیلم
  • شستشو و سرویس بسیار راحت

معایب فیلینگ ترآچه مطالعه خواهید کرد ….

یکی از اجزای مهم سیستم های خنک کننده در صنعت هستند.

این پکینگ ها عبارتند از توربین های کوچکی که در بالای قرار دارند و عملکرد آن‌ها به این صورت است که آب حاوی گاز فشرده شده را وارد یک برج بالا می کنند و به صورت پراشی از برج پایین می افتند.

در حین این پراکندگی ابتدا گاز از شبکه فشار زا دفع می‌شود و سپس به علت سیالیتی ناشناخته (در شرایط آب و هوای نرمال) ابتدا مایع شده و در نهایت در اقلیم های چندین کیلومتری شیعه می کند.

بدون توجه به ویژگی های مواد غذایی خاص، پکینگ ها می توانند به تنهایی در سیستم های خنک کننده مورد استفاده قرار بگیرند یا به صورت ترکیبی با سایر اجزای سیستم ها کارکرد کنند.

از مزایای استفاده از پکینگ های برج خنک کننده می توان به کاهش هزینه های انرژی، خنک کردن آب به سرعت بالا و حذف بخار آب اشاره کرد.

در دنیای امروزی، صنعت‌ها و تولیدات بزرگی با انرژی‌های گرمایی فراوان روبرو هستند. از جمله چالش‌هایی که این صنایع با آن مواجه هستند، خنک‌سازی اجزای مختلف تولیدی است. برج‌های خنک کننده به عنوان یکی از راه‌حل‌های متداول و کارآمد در خنک‌سازی صنعتی مطرح هستند. این مقاله به بررسی اصول و کاربردهای پکینگ برج‌های خنک کننده می‌پردازد.

پکینگ برج های خنک کننده

از نظر جنسیت ، پکینگ ها به طور عمده به سه گروه تقسیم می شوند:

۱- پکینگ برج های خنک کننده چوبی:

این نوع پکینگ در گذشته در برج های خنک کننده و پکینگ صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه بندرت مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم به ذکر است که در اکثر موارد می توان پکینگ های چوبی را با پکینگ های پلیمری جایگزین کرد که این امر معمولاً باعث افزایش کارایی می شود اما در این موارد بهتر است تماس بگیرید به کارشناسان طراحی
مزایا: نیازی به فناوری خاص نیست
معایب: گران – راندمان پایین – بسیار سنگین تر از انواع پلیمرها – کمبود تأمین کنندگان فعلی

۲- پکینگ پی وی سی:

با پیشرفت تکنولوژی ، استفاده از پکینگ های پلیمری بسیار رایج شده است. یکی از انواع اصلی پکینگ موجود از نظر مواد پکینگ PVC است.
مزایای: قیمت بسیار مناسب – وزن کم – مقاوم در برابر آتش
معایب: عدم امکان جوشکاری بین ورق ها – خشک شدن و شکنندگی زیر نور مستقیم آفتاب

3- پکینگ برج های خنک کننده PP:

این پکینگ ها به طور کلی شبیه پکینگ PVC هستند و در انواع مختلفی تولید می شوند.
مزایای: مقاومت در برابر نور مستقیم خورشید – انعطاف پذیری – امکان جوش ورق
معایب: قیمت بالاتر از پکینگ PVC – اشتعال پذیری بالا

قیمت (پکینگ برج خنک کننده)

به طور کلی بر اساس دو واحد شمارش تعیین می شود. در حالت اول قیمت پکینگ کولینگ تاور بر اساس هر بلوک محاسبه و بیان می شود و در حالت دوم بر اساس متر مکعب قیمت پکینگ تعیین می شود.
اگر قیمت “پکینگ کولینگ تاور” بر اساس بلوک تعیین شود ، باید توجه داشت که ابعاد بلوک پکینگ کولینگ تاور در حالت استاندارد و معمولا بیش تر در انواع تولیدی در قالب ۳۰ * ۳۰ * ۱۲۰ سانتی متر تولید می شود.
حال اگر سایر ابعاد در صورت لزوم در نظر گرفته شود ، پکینگ از قالب فوق برش داده می شود و بنابراین قسمت مازاد یا پرتی بلوک مورد نظر بر روی لیست قیمت پکینگ برج خنک کننده به همان روش محاسبه می شود. مسلماً اگر بلوک ها نسبت به یک بلوک دارای ابعاد و تقسیم پذیری میزانی باشند ، این پرتی هدر رفتن، به حداقل می رسد.

 

دکمه بازگشت به بالا